13
ژوئن

آشنایی با بهترین روندهای طراحی دکوراسیون اداری در سال ۲۰۲۰

امروزه طراحی فضاهای اداری و تجاری کار آسانی نیست، چرا که شرکت ها و موسسات از نظر عملکرد و محتوا، به طور فزاینده ای عمل می کنند. افرادی که به عنوان طراح دکوراسیون، در خط مقدم طراحی اداری فعالیت می کنند، سعی دارند تا ضمن ایجاد یک برند منسجم که بیانگر دیدگاه های شرکت و اهداف آن باشد، نوآوری هایی نیز در این زمینه داشته باشند. چالش های پیش روی کسب و کارها، امروزه منجر به تحولات هیجان انگیز در نحوه عملکرد، تعامل و فعالیت در محیط های اداری و تجاری شده است؛ بنابراین آنچه که در روند طراحی محیط های تجاری و اداری 2020 مهم به نظر می رسد، بازتاب کسب و کار های تجاری و فرهنگ مشاغل، می باشد. طراحی دفاتر اداری و تجاری درک عمیقی به شما می دهد که به آینده شغلی خود و کارکنان، توجه داشته باشید.

1- انعطاف پذیری پویا

چند سال پیش، روند انعطاف پذیری پویا در دکوراسیون اداری تجاری شروع به ظهور کرد و مردم را با ایده فضاهای چند منظوره آشنا کرد. فضاهای چند منظوره شامل دسترسی های داخلی و خارجی به فضا، تجهیزات الکترونیکی برای کارکنان، صندلی ها و مبلمان راحتی، محیط های سرگرم کننده و… است که با هدف پاسخگویی به نیازهای کارکنان طراحی شده است. انعطاف پذیری پویا، روند جدیدی از طراحی های جدید، عناصر متحرک، فضاهای چند منظوره، طراحی ارگونومیک و… است که متناسب با هدف و مکان محیط اداری و تجاری به کار می رود. این روند طراحی اداری، می تواند محیط اداری را به گونه ای طراحی کند که تنها در یک یا چند عنصر خلاصه نشود و پویایی لازم داشته باشد.

2- عناصر چوبی

روند استفاده از عناصر چوبی، در سال 2020 در حال بازگشت به محیط های اداری و تجاری می باشد. امروزه اکثر محیط های اداری، با استفاده از ساخت و سازهای سنتی و دخالت فلزات در محیط، اشباع شده‌اند و فضای کاری خود را برای جذب استعدادهای برتر متمرکز کرده اند. نتیجه گرایش استفاده از عناصر چوبی در محیط، این است که فضاهای اداری خود را وابسته به محیط زیست می بینند و در صدد هستند مطابق با ایدئولوژی محیط زیست، گام بردارند. استفاده از چوب نه تنها برای طراحی کف محیط اداری، بلکه برای انواع میزها، طراحی دیوارها و… نیز کاربرد دارد. با افزودن بافت های چوبی به محیط اداری، محیط به سمت طراحی های اصیل و ارگانیک حرکت می کند و طراحی های تکراری سابق را پشت سر می گذارد.

3- زندگی در اجتماع در دنیای دور از حیات جمعی

زندگی در دنیای دیجیتال و ارتباطات، به دنیای تجاری و اداری نیز سرایت کرده و این امری آشکار و روشن است. مطالعات حاکی از آن است که 70 درصد کارکنان و شاغلان حداقل یک روز در هفته را به دور کاری می پردازند و حدود 53 درصد آنان نیز، حداقل چند روز در هفته مشغول فعالیت از راه دور می شوند؛ این امر نشان می دهد که در دنیایی که ما غرق در ارتباطات هستیم، شرکت ها از این فرصت استفاده کرده و سعی می کنند مطابق با این روند، به طراحی فضاهای اداری و تجاری خود بپردازند. به این منظور، کارکنان با طراحان اداری همکاری می کنند تا فضایی راحت و جذاب ایجاد کنند و در نهایت بتوانند موجب ایجاد راحتی، صمیمیت، احساس زندگی در اجتماع و ارزش های مشترک شوند. در نظر گرفتن تسهیلات لازم در محیط های اداری می تواند این اطمینان را برای کارکنان ایجاد کند که در دفاتر زیبا و راحت، می توانند بهتر از کار در منزل، دور کاری و… پیشرفت داشته باشند.

4- پایداری

طراحی پایدار در محیط های اداری و تجاری، کارکنان را به این باور رسانده که ادغام مصالح و عناصر ساختمانی با عناصر طبیعی، می تواند رابطه ای هماهنگ و پایدار بین طبیعت و معماری ساختمانی ایجاد کند. این رابطه پایدار، بر بهره وری از فناوری، حفاظت از محیط زیست و… تاکید و تمرکز دارد. هدف از این طراحی، ایجاد تأثیر مثبت و سازنده در کارکنان محیط های اداری و تجاری، بهبود کاری آنان و افزایش تعامل با محیط زیست می باشد.