09
مه

آیا با نورپردازی مصنوعی در طراحی دکوراسیون داخلی آشنایی دارید؟

تاریکی را نبود نور مینامند و روشنایی، حضور نور است. امر دیدن بدون وجود نور ممکن نیست. بی شک نور باید بتابد تا جسم با بازتاب آن دیده شود. بنابراین نور مبحثی بسیار مهم در امر دیدن است و نورپردازی هنر تاباندن نور بر اجسام است.نور پردازی  یکی از مسایل مهم در طراحی داخلی است.  استفاده از نور های مناسب در فضاهای مختلف تاثیر بسزایی در مطلوبیت فضا از دید مخاطب دارد. بهره گیری از رنگ نور مناسب، شدت نور مناسب و نوع نور متناسب با فضا میتواند علاوه بر تامین روشنایی فضاها موجبات رضایت مخاطب را نیز فراهم کند. بسیار مورد اهمیت است که فضا نور کافی برای دید راحت را داشته و علاوه بر آن از نظر حیطه بندی و گونه بندی نوری نیز دارای کیفیت مناسب باشد. به این منظور در این مبحث سعی بر این است تا علاوه بر معرفی انواع نورهای مصنوعی به نحوه ی مناسب استفاده از آن ها نیز اشاره شود.

برای آشنایی با مبحث نور در فضاهای داخلی بهتر است با انواع مختلف نورپردازی و تاثیر آنها در فضا و افراد آشنا شویم.

  • انواع نور

  1. نور عموی
  2. نورکاربردی
  3. نور تاکیدی
  4. نور دکوراتیو

1-1نورپردازی عمومی:

همان طور که از نام آن پیداست ، این نوع نورپردازی به عنوان منبع تامین نور عمومی فضا مورد استفاده قرار میگیرد و نور کلی فضا با این شیوه ی نورپردازی فراهم میشود. نور پردازی عمومی را میتوان به عنوان نور زمینه ای در فضا معرفی کرد که روشنایی کلی فضا را تامین میکند و وظیفه ی ایجاد روشنایی کافی جهت دیدن را دارد. در نور پردازی عمومی به هیچ شی خاص یا نقطه ای خاص تاکید نمیشود و مقصود صرفا تامین روشنایی لازم برای دید مناسب است. نورپردازی عمومی در هر فضا با کاربری مختلف، متفاوت بوده و هر فضا دارای رنگ نور و شدت نور عمومی متناسب با خود میباشد.

2-2نور کاربردی:

نورپردازی کاربردی به نوعی از نورپردازی اطلاق میشود که در آن روشنایی به منظور فعالیتی خاص ایجاد میشود. برای مثال؛ مطالعه، نقشه کشی، طلاسازی و سایر فعالیت ها ی نیازمند نور.

در این نوع نورپردازی شدت نور و رنگ نور متناسب با نوع فعالیت تنظیم میشود. برای مثال شدت نور لازم برای مطالعه بسیار کمتر از نور لازم جهت طلاسازی است. نور کاربردی میتواند توسط منبع نوری تامین شود که به صورت موضعی نوری را بر روی محدوده ای خاص مثل میز کار می تاباند.چراغ مطالعه یکی از نمونه های منبع نور کاربردی است که هدف آن تامین نور مورد نیاز برای مطالعه میباشد.

3-3نور تاکیدی:

اگر در منزل یا محل کار یا هر فضای دیگر قصد جلوه دادن محدوده ای خاص از فضا یا وسیله ای خاص را دارید، استفاده از نور تاکیدی به شما توصیه میشود. نور تاکیدی را میتوان در انواع مختلفی دسته بندی کرد:

3-1:نور تاکیدی بالا تاب: این نوع تابش موجب ایجاد عظمت و ارتفاع در مجسمه ها میشود.

3-2:نورتاکیدی پایین تاب: این نوع نور موجب ایجاد سایه هایی خاص بر جسم میشود که در صورت استفاده ی صحیح میتواند بسیار جالب توجه باشد.

3-3:نور تاکیدی روبه رو تاب: کنتراست و سایه ها را از بین میبرد. در صورت استفاده ی به جا مناسب خواهد بود.

3-4:نور تاکیدی با تابش از پشت: موجب تاریک دیده شدن جسم از رو به رو میشود .

توجه داشته باشید که نور تاکیدی دارای شدت بیشتر و وسعت کمتری نسبت به نور عمومی یا همان نور زمینه است تا موجب جلب توجه و تمرکز  و تاکید بر نقطه ای خاص شود. از این نوع نورپردازی در گالری آثار،موزه ها و نمایشگاه ها نیز استفاده میشود.

4-4: نورپردازی دکوراتیو:

نورپردازی کوراتیو را میتوان به عنوان زیر مجموعه ی نورهای تاکیدی معرفی کرد. تفاوت این نوع نورپردازی با نور های تاکیدی عدم تاکید این نوع نورپردازی بر محلی خاص یا وسیله ای ویژه است. نورهای دکوراتیو جنبه ی تزیینی و دلنشین تر کردن فضا را دارند. و مقصود از استفاده ی آنها ترکیب نور عمومی با منابع نوری است که به موجب استفاده ی آنها فضا زیبا تر و دلنشین تر میشود. هالوژن های سقفی، نور مخفی ها و ریسه های نوری را میتوان از انواع نورهای دکوراتیو نام برد.نور دکوراتیو متمرکزتر بوده و دارای وسعت کمتری نسبت به نور عمومی است. با استفاده از نور دکوراتیو میتوان به صورت ذهنی درفضاها حیطه بندی ایجاد کرد.

برای مثال یک ردیف هالوژن در بالای درگاه آشپزخانه میتواند موجب ایجاد حایل ذهنی در میان فضای آشپزخانه و نشیمن منزل شود. یا با قرار دادن یک چراغ با نور گرم در فضای فیلتر ورودی میتوان حیطه ی ورودی را گرم تر جلوه داده و موجب زیبایی فضا شد.

بنابراین استفاده ی درست از نورپردازی های مختلف در فضاها میتواند به هر چه بیشتر جلوه کردن فضا کمک کند. نور نیز همانند رنگ تاثیرات ذهنی بسزایی دارد و هر فضا متناسب با نوع کاربری اش دارای نورپردازیی ویژه است.