22
جولای

طراحی دکوراسیون داخلی

 طراحی دکوراسیون داخلی

انتخاب کفپوش: ( طراحی دکوراسیون داخلی)

برای پوشش کف آپارتمان از مصالح گوناگونی می توان بهره گرفت. (از جمله سرامیک ها ، پارکت های طرح چوب ، موکت و … ) اگر قصد تعویض کفپوش ساختمان را داشته باشید، در صورت استفاده از سرامیک می بایست در انتخاب رنگ آن دقت زیادی شود، زیرا استفاده از رنگ های تیره در کف، فضا را فشرده تر نشان می دهد.
معمولا استفاده از رنگ های بسیار روشن مثل سفید نیز معایبی به همراه دارند، یکی از معایب آن یکدست شدن فضا است که جهت برطرف کردن یکدستی آن می توان از یک قالیچه در زیر میز مبل استفاده کرد. یا اینکه در میان سرامیک ها طرح هایی با رنگ های متفاوت را به کار گرفت.
در صورت استفاده از پارکت نیز می بایست نکات گفته شده را رعایت نمود و رنگ های روشن طرح چوب را انتخاب کرد.
 انتخاب مبلمان و نحوه قرار گیری: ( طراحی دکوراسیون داخلی)
انتخاب رنگ مبل اختیاری است اما استفاده از رنگ هایی مثل کرم روشن و یا حتی سفید به زنده تر کردن فضا کمک بیشتری می نماید و فضا بزرگ تر به نظر می آید.
در مورد انتخاب طرح مبل بهتر است حتی المقدور مبل هایی با اشکال هندسی صلب و یا بدون منحنی انتخاب شود.
در مورد نحوه چیدمان آن بهتر است مبل ها را تقریبا چسبیده به دیوار ها قرار داد علت انتخاب شکل بدون منحنی نیز این است که مبل ها در کنار دیوار صاف ترکیب مناسب تری را ایجاد نمایند.
حتی المقدور سعی کنید وسایل خانه را نزدیک به دیوارها قرار دهید تا از هدر رفتن کوچک ترین فضاها نیز جلوگیری شود.
اگر در جلوی پنجره ها از پرده های پارچه ای استفاده می کنید بهتر است رنگ آنها نیز روشن انتخاب شود.
نورپردازی: ( طراحی دکوراسیون داخلی)
نور نیز نقش مهمی را در زنده کردن فضا به عهده دارد . استفاده از نور مناسب و یکنواخت در آپارتمان خفگی محیط را از بین می برد، البته استفاده از نور طبیعی بسیار مناسب تر است. در صورت ضعیف بودن نور طبیعی کمبود آن را با به کارگیری نور مصنوعی جبران نمایید.
حتی المقدور از پرده های عمودی یا کرکره ای استفاده نکنید، زیرا از ورود نور خورشید به داخل تا میزان زیادی جلوگیری می نمایند.
پرده های پارچه ای یا توری بهترین انتخاب برای پنجره های آپارتمان محسوب می شوند. زیرا نور را به خوبی از خود عبور می دهند.
استفاده از نور پردازی موضعی بر روی قاب ها و … نیز باعث تحرک و ایجاد حرکت در فضا می شود.
نورپردازی در آشپزخانه، حمام و هال ورودی : (طراحی دکوراسیون داخلی)
در بخش هایی از آشپزخانه که اغلب محل انجام کار محسوب می شود به نور کافی نیاز داریم. مانند سطح روی اجاق گاز، سینک ظرف شویی و سطوح روی کابینت ها که برای آماده سازی وسایل آشپزی و مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.
علاوه بر نیاز به روشنایی در این اماکن، فضای کلی آشپزخانه نیز باید از نور کافی برخوردار باشد. اگر آشپزخانه محل صرف غذا نیز هست استفاده از چراغ های سقفی که ارتفاع شان قابل تنظیم است درست در بالای میز غذاخوری ایده خوبی است. این چراغ ها می توانند هنگام صرف غذا روی میز را به خوبی روشن کنند و در مواقعی که از میز استفاده نمی شود فضای کلی آشپزخانه را روشنایی ببخشند.
ترجیحاً هر یک از این چراغ ها باید دارای کلید کنترل مجزا باشند تا فقط در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گیرند.
همچنین در بسیاری از آشپزخانه ها بعضی از کابینت ها با درهای شیشه ای و به صورت ویترین ساخته شده اند این کابینت ها نیز نیاز به نورپردازی داخلی دارند نور کافی برای سطح روی اجاق گاز در آشپزخانه هایی که دارای یک هواکش یا هود در بالای اجاق گاز هستند توسط چراغ هواکش تأمین و اگر هواکش مجهز به چراغ نیست از یک چراغ قابل تنظیم در بالای اجاق گاز نصب شود. همچنین بالای سینک ظرفشویی نیز به یک چراغ نیاز تا شب هنگام نور کافی برای شست و شوی ظروف و مواد غذایی را برای ما فراهم کند.
برای تأمین نور کافی در سطح روی کابینت ها از چراغ های مهتابی در زیر کابینت ها دیواری نصب می شود و بی آنکه دیده شوند و موجب آزار چشم باشند نور کافی را بر سطح روی کابینت ها می تابانند. چنانچه کابینت های زمینی عمیق باشند و نور محیط به اندازه کافی درون آنها را روشن نکند برای دسترسی راحت به وسایل داخل این نوع کابینت ها می توان چراغ های کوچکی در آنها نصب کرد که با کلیدهای اتوماتیک کنترل شوند و با باز و بسته شدن در کابینت ها روشن و خاموش شوند.
نورپردازی در فضای حمام و دستشویی از اهمیت کمتری برخوردار است.
حمام و دستشویی علاوه بر چراغ های سقفی که برای تأمین روشنایی محیط به یک چراغ دیواری در بالای آینه نیازدارند. برای این منظور از چراغ های فلوئورسنت استفاده نکنید زیرا نور این چراغ ها موجب تغییر برخی از رنگ ها شده و تصویر شما را با رنگ های غیرواقعی در آینه منعکس می کنند.
نورپردازی قسمت های مختلف خانه، هال ورودی، راهروها و راه پله ها این اماکن باید از نور فراوان برخوردار باشند به خصوص راه پله ها. در اینجا ایمنی مهم تر از زیبایی است و بهترین روش نورپردازی روشن کردن مسیر حرکت و سطح روی پلکان با چراغ هایی است که به دیوار نصب می شوند و نور را به طرف پایین می تابانند. استفاده از چراغ های دیواری کار تعویض لامپ را نیز ساده تر می کند.
آنچه تاکنون بیان شد در جهت تأمین نور کافی و روشنایی لازم برای انجام فعالیت های گوناگون در هر یک از اتاق ها بود؛ اما نورپردازی می تواند در جهت زیباسازی و جلب توجه بیننده به سوی اشیای تزئینی و ویژگی های زیبای یک اتاق نیز باشد.
برای این منظور بهترین انتخاب چراغ های قابل تنظیمی هستند که به صورت تک، دوتایی و سه تایی در بازار موجودند و پس از نصب در یک نقطه از دیوار می توان هر یک از آنها را به سمت دلخواه تنظیم کرد به صورتی که محل مورد نظر ما را روشن کند. نور این چراغ ها را می توان به راحتی بر روی یک دیوار، یک تابلو و یا یک مجسمه دلخواه تنظیم کرد و یا حتی بخشی خاص از اتاق (مانند محل قرارگیری شومینه و یا یک آرکدر سقف) را به وسیله آنها روشن کرد.
طبقات داخل کابینت های در شیشه ای را نیز می توان با استفاده از روش های گوناگون روشنایی بخشید. اما یکی از بهترین راه ها نصب چراغ های کوچک در زیر هر یک از طبقات، و یا در مواقعی که طبقات شیشه ای هستند نصب یک لامپ در قسمت بالا و یا پایین کابینت است.
 استفاده از طبیعت: ( طراحی دکوراسیون داخلی)
در ساختمان های حیاط دار کمبود طبیعت به وسیله ایجاد باغچه در کناره های حیاط جبران می شود . اما برای جبران آن در آپارتمان می توان از گلدان های کوچک که در گوشه های فضا قرار می گیرند استفاده کرد.
سعی کنید گلدان ها را در کنار پنجره ها و یا تا جایی که امکان دارد در کنج دیو ارها قرار دهید، زیرا معمولا گوشه دیوار ها بدون استفاده می مانند. در نتیجه سعی کنید تا جایی که امکان دارد از رنگ های روشن در طراحی داخلی آپارتمان استفاده کنید.
مشكل آپارتمان هاى فسقلى (طراحی دکوراسیون داخلی)
يكى از مهمترين شكايات آنهايى كه در آپارتمان هاى كوچك و نقلى زندگى مى كنند، كم جا بودن اتاق نشيمن است. اتاقى كه به سبب قرار گرفتن تلويزيون سهم بسزايى در جمع كردن خانواده دور هم دارد، به جاى اينكه بزرگترين اتاق خانه باشد، در آپارتمان   هاى ايرانى متراژى كمتر از اتاق خواب دارد. ولى هيچ جاى نگرانى نيست عوامل زيادى وجود دارد كه با كمى تغيير در آنها مى توان در همين اتاق هاى كوچك هم احساس راحتى و دلبازى نمود.
طراحی دکوراسیون داخلی
نور و رنگ دو عنصر مهم در بزرگى و كوچكى فضا به شمار مى  روند. اگر در اتاق  نشيمن احساس خفگى مى كنيد اين تنها به خاطر تاريك بودن فضا و تيرگى رنگ ديوارها است. اگر دسترسى به پنجره برايتان وجود ندارد، با استفاده از لامپ و چراغ هاى سقفى و ديوارى و آباژور سعى كنيد اتاق را روشن تر و پرنورتر سازيد. قدم بعدى براى بزرگ جلوه دادن اتاق، به كار بردن رنگ هاى روشن براى نقاشى سقف و ديوارها است. وقتى اتاق كوچك است مى توانيد احساس داشتن اتاق بزرگ را با استفاده از رنگ روشن به خود القا كنيد. از رنگ هاى روشن مثل آبى كم رنگ، بژ و گل بهى استفاده نماييد. از سوى ديگر، بازى با رنگ هاى كف اتاق نيز سهم بسزايى در بزرگ نشان دادن فضا دارد. اتاقى كه كف آن با رنگ هاى تيره آراسته شود، بزرگتر جلوه مى نمايد. بدين منظور كافى است از موكت، پاركت يا سراميك هاى تيره استفاده كنيد.نوع چيدن مبلمان، تلويزيون و ميزها نيز نقش مهمى در بزرگ نشان دادن فضاى اتاق ايفا مى كند. بهترين نوع چيدمان مبلمان در اتاق نشيمن نوع L مانند است. اينگونه، فضاى خالى وسط اتاق بيشتر به چشم مى آيد و اتاق بزرگتر ديده مى شود. فاصله مبل  ها و ميزهاى كوچك و ميز اصلى را به حداكثر برسانيد، از گذاشتن بوفه، مجسمه هاى بزرگ و تابلوهاى قدى تا حد امكان خوددارى نماييد تا اتاق بزرگتر از آنچه هست جلوه كند.
چه پوششى براى كف خانه مناسب تر است
كف پوشهاى چوب پنبه اى: ( طراحی دکوراسیون داخلی)
اين نوع كف پوش از چوب پنبه حقيقى ساخته مى شوند كه از پوست درخت بلوط گرفته مى شود كه اغلب در مناطق مديترانه اى مخصوصاً در كشور پرتغال بسيار يافت مى شود. به دليل اينكه براى توليد اين كف پوش احتياج به پوست درخت بلوط داريم لذا توليد آن براى اكوسيستم مخرب نمى باشد. اين نوع كف پوش در مكانهايى استفاده مى شوند كه انعكاس صدا در آنجا مهم محسوب مى شود و مى خواهند محيطى آرام داشته باشند مانند استوديوها. رنگ چوب پنبه رنگى گرم دارد و به دكوراسيون خانه و يا اتاق حالتى بسيار زيبا و طبيعى مى بخشد. اين كف پوش معروف است به اينكه جزو راحت ترين نوع كف پوش براى پا محسوب مى شود و همچنين عايق صداى مناسبى نيز مى باشد و در تمام نقاط خانه مانند آشپزخانه و حتى كتابخانه كف پوش مناسبى است مانند كف پوشهاى چوبى، كف پوش چوب پنبه اى نيز مى تواند به وسيله واكس و يا پلييوريتن براق شود. رايج ترين نوع براق كردن استفاده از واكس است كه به كف پوشها جلاى بسيار زيبا مى بخشد و لازم است حداقل سالى يك بار واكس زده شوند. اما براى كف پوشهاى استفاده شده در آشپزخانه بهتر است از براق كننده پلييوريتن استفاده شود زيرا احتياج به مراقبت كمترى دارد و همچنين استحكام بيشترى دارد. به دليل اينكه اين نوع كف پوش جاذب آب مى باشند مى بايست كاملاً مراقب بود و هر زمان كه آب يا مايع ديگرى بر روى آن ريخت سريعاً توسط پارچه پاك و تميز شود چون اين نوع كف پوش هم به راحتى منبسط و منقبض مى شود. كف پوشهايى چوب پنبه اى وجود دارد كه از پلاستيك ساخته مى شوند.
كف پوشهاى لينوليوم: ( طراحی دکوراسیون داخلی)

اين نوع كف پوش يك مخلوط طبيعى ساخته شده از روغن تخم كتان اكسيد شده، خاك اره، سنگ آهك پودر شده،  صمغ كاج و رنگدانه هاى مختلف. اين مخلوط اولين بار در سال ۱۸۶۳ توسط يك شخص انگليسى به نام فدريك دالتون ساخته شد. اين مواد بسيار مستحكم هستند و به صورت وسيعى در تمامى مناطق مانند آپارتمانها و حتى مناطق صنعتى استفاده مى شد تا اينكه كف پوشهاى پلاستيكى در سال ۱۹۴۰ در دسترس مردم قرار گرفت. كف پوشهاى پلاستيكى مصنوعى در مقايسه با اين نوع كف از نظر نگهدارى بسيار راحت تر بوده و به طور چشمگيرى بازار فروش لينوليوم را كساد كرد. اين روزها در بعضى مواقع مردم اين نوع كف پوش (لينوليوم و كف پوش مصنوعى) را با يكديگر اشتباه مى كنند در صورتى كه مواد تشكيل دهنده آن دو كاملاً با يكديگر متفاوت هستند. تنوع رنگ در كف پوشهاى لينوليوم بسيار زياد مى باشد و آنها به صورت ورقه اى در بازار موجود مى باشند.
كاشى هاى كف چرمى: ( طراحی دکوراسیون داخلی)
اين نوع از كاشى ها نيز در رنگها و سايزهاى مختلفى وجود دارد. آنها مى توانند خيلى زيبا و شيك باشند و عايقهاى بسيار خوبى براى صدا محسوب مى شوند. در زير پا خيلى نرم و لطيف احساس مى شوند و ظاهرى بسيار لوكس و گرانقيمت دارند. در طول زمان شكل چرم عوض مى شود و حالتى كتيند (تغيير در رنگ و جنس) پيدا مى كند و هميشه دست نخورده و تازه به نظر نمى آيد. استفاده از كف پوشهاى چرمى زياد مقرون به صرفه نمى باشند اما بسيار زيبا و فريبننده هستند. اين نوع كاشى هاى كف با طراحى مد روز و يا حتى مدلهاى قديمى و سنتى براى كتابخانه ها بسيار مناسب مى باشند. بهتر است كه كاشى هاى چرمى در محيطهايى با آب و هواى خشك يا در رطوبت زياد استفاده نشود. كاشى هاى كف چرمى حداقل ۲ بار در سال مى بايست واكس بخورد و بدين منظور مى بايست با فروشنده، نصاب و يا توزيع كننده آنها قبلاً مشورت كنيم.
موزائيك: (طراحی دکوراسیون داخلی)
اين نوع كف يك طرح يا تصوير مجازى از قطعات كوچك مى باشد. اين قطعات كوچك شامل مرمر و يا شيشه مى باشند. روميان چيزى را كه ما امروزه موزائيك مى ناميم توسعه دادند و آن را بر روى كف و ديوار استفاده مى كردند كليساهاى وابسته به روم شرقى نمونه بسيار خوبى است از استفاده از موزائيك هاى بسيار رنگارنگ و شگفت انگيز كه در آنها قطعات كوچكى از طلا نيز ديده مى شود. براى اينكه ثابت كنيم ايده هاى بزرگ و قديمى از بين نمى روند در طراحى هاى جديد نيز به صورت گسترده اى از موزائيك استفاده مى شود. نمونه ها و طرحهاى قديمى موزائيك را مى توان در شهر pompeii )يكى از شهرهاى ايتاليا) مشاهده كرد و نمونه هاى مدرن و امروزى آن را كه داراى رنگهاى بسيار شفاف و زنده اى هستند در حمام، آشپزخانه و يا اتاق اصلى خانه استفاده مى شود.
پوشش هاى ارتجاعى كف: (طراحی دکوراسیون داخلی)
اين پوششها ساخته شده از موادى است كه شكل خود را حفظ مى كند. اين نوع كف شامل موادى مانند چوب پنبه، لينوليوم (يك نوع مشمع كف)، لاستيك و كف پوش پلاستيكى مى باشد. آنها از سنگ سراميك، كف هاى سيمانى و حتى از كف پوشهاى چوبى نرمتر مى باشند. اين بدين معنى است كه آنها در زير پا بسيار راحت هستند و شما مى توانيد براى مدت طولانى روى آنها بايستيد. كف پوشهاى ارتجاعى همچنين عايقهاى ضد صداى بسيار مناسبى محسوب مى شوند و از آنجا كه آنها از انواع ديگر كف پوشها نرمتر مى باشند به راحتى خراش پيدا مى كنند و نبايد با اجسام سخت شست وشو شوند. پوشش هاى ارتجاعى كف به راحتى منقبض و منبسط مى شوند كه اين مسأله بستگى به رطوبت و درجه هوا دارد. پس قبل از نصب اين نوع كف پوش ابتدا اجازه دهيد تا اين كف پوشها خود را با محيط و نوع آب و هوا تطبيق دهند و سپس آنها را بر روى زمين نصب كنيد.
دکوراسیون : ( طراحی دکوراسیون داخلی)
برای انجام هر كاری، شرایطی لازم است كه تجهیزات و ابزارآلات مورد نیاز آن بخش اصلی محسوب می شوند. در پروژه نقاشی ساختمان نیز مانند هر كار دیگری به لوازم و ابزارآلات مخصوص نیاز است كه در شماره پیشین به صورت گذرا به آنها پرداخته شد ولی سئوال این است كه كدام یك از آنها برای دستیابی به نتیجه بهتر مفیدتر بوده و به طور كلی تفاوت میان ابزارهای رنگ آمیزی متعدد چیست برای نقاشی ساختمان از ابزارهای مختلفی شامل قلم مو، غلتك و پیستوله استفاده می كنند كه در كشور ما كاربرد قلم مو از بقیه بسیار بیشتر است.
مزایا و معایب قلم مو:  (طراحی دکوراسیون داخلی)
از آنجا كه برای رنگ آمیزی سطوح مختلف قلم موهای متنوع و گوناگونی به لحاظ اندازه، فرم، ضخامت و جنس موهای آنها وجود دارند، لذا عامل تعیین كننده انتخاب نوع قلم مو و مناسب ترین آنها به نوع رنگ تهیه شده و همچنین میزان وسعت سطح بستگی دارد. به این معنا كه قلم موهای مورد استفاده برای رنگ پلاستیك برای رنگ روغن به كار نمی روند و همچنین از قلم موهای كوچك برای رنگ آمیزی سطوح وسیع نمی توان استفاده كرد.
از جمله معایب كاربرد قلم مو به مهارت مورد نیاز كاربر می توان اشاره كرد. در واقع برای به كارگیری قلم مو شخص می بایست از تبحر كافی بهره مند باشد زیرا در غیر این صورت با سطحی راه راه حاصل از رد قلم مو و یا شره های رنگ مواجه می شود. مهمترین مزیت آن این است كه با توجه به تنوع موجود در تولید آن، پوشش اغلب سطوح حتی ناصاف و با برجستگی ها و فرورفتگی های مختلف امكان پذیر است مگر آنكه محدودیت فضایی فرورفتگی از مانور حركتی قلم مو و دست جلوگیری كند كه در چنین شرایطی اصراری بر به كارگیری قلم مو نبوده بلكه می بایست از ابزار دیگری استفاده كرد.
مزایا و معایب غلتك: (طراحی دکوراسیون داخلی)
غلتك ابزار دیگری برای رنگ آمیزی است كه مانند قلم مو در اندازه ها و جنس های مختلف تولید می شود. غلتك شامل یك استوانه پوشش دارو همچنین یك دسته است كه با كمی پیچ و خم به هم متصل هستند. برای آغشته كردن سطح پوشش غلتك كه مانند قلم مو با توجه به نوع رنگ و كاربرد آن متفاوت است سینی مخصوصی در نظر گرفته شده است. این سینی دارای انتهایی كاسه مانند و گود برای نگهداری رنگ بوده و ابتدای سطح آن نیز با برجستگی های كنگره ای پوشش یافته است كه نقش خروج رنگ های اضافی از غلتك را برعهده دارد. به این معنا كه پس از قرار دادن غلتك در داخل قسمت گودی انتهایی سینی و آغشته كردن تمام سطح آن به رنگ، غلتك را چندین بار بر روی كنگره ها حركت داده و اضافات رنگ آن را خارج سازید.
مزایای غلتك: از جمله مهمترین مزایای غلتك كاربرد آسان آن و عدم نیاز به مهارت خاص نقاشی حرفه ای است. یعنی هر فردی كه كمی با رنگ و نقاشی آشنایی داشته باشد می تواند خودش دست به كار شود. علاوه بر آن سرعت عمل در رنگ آمیزی با غلتك بیشتر از قلم مو بوده و نتیجه یكنواخت تری نیز حاصل می شود.
معایب غلتك: مهمترین عیب آن این است كه برای پوشش رنگی سطوح دیوارها و سقف یك فضا از غلتك به عنوان تنها ابزار رنگ آمیزی نمی توان استفاده كرد بلكه برای تكمیل رنگ گوشه ها، زوایا، محل برخورد دو سطح دیوار و سقف با یكدیگر و قسمت های فرورفته و برجسته و غیره قلم موی مناسب مورد نیاز است.
پیستوله و مزایا و معایب آن: پیستوله ابزار دیگر رنگ آمیزی سطوح خارجی و داخلی ساختمان و همچنین لوازم دكوراسیون است كه از یك مخزن و یك لوله و در نهایت سری مخصوص آن تشكیل شده است. این ابزار نسبت به قلم مو و غلتك از ابعاد بزرگ تری برخوردار بوده و همین موضوع محدودیت كاربرد آن را سبب می شود زیرا داشتن پیستوله در خانه آن هم برای استفاده هر چند سال یك بار رایج نبوده و به فضایی كافی برای نگهداری نیاز دارد. در ضمن استفاده از پیستوله به عنوان جایگزین بقیه ابزارها اگرچه در همه موارد امكان ندارد ولی حتی اگر امكان پذیر باشد، به صرفه نیست زیرا به هنگام رنگ پاشی از به هدر رفتن مقدار زیادی رنگ نمی توان جلوگیری كرد و از این جمله معایب پیستوله است ولی با تمام این تفاسیر، برای رنگ آمیزی برخی از قسمت ها و سطوح، تنها ابزار كارا، پیستوله بوده و در ضمن سرعت عمل و یكنواختی نتیجه كار نیز از جمله مزایای مهم آن به شمار می آید.
به عنوان مثال برای رنگ كردن سقف های كاذب پرپیچ و خم كه در معماری های امروزی رواج یافته، پشت رادیاتورها و قسمت هایی مانند اینها كاربرد ابزار دیگری به جز پیستوله به نتیجه دلخواه منجر نخواهد شد.
طراحی دکوراسیون داخلی
پس از پایان كار پروژه و حتی پس از اتمام هر روز كاری نقاشی، ابزار مورد استفاده را با حلال مخصوص رنگ خوب شسته و در گوشه ای قرار دهید تا در معرض هوا خشك شود. هرگز قلم مو و یا غلتك را آغشته به رنگ نگهداری نكنید.
چند عدد قوطی رنگ خالی و شیشه برای نگهداری باقی مانده رنگ های ساخته شده آماده كرده و پس از ریختن اضافات رنگ ها در آن برچسبی حاوی فضای رنگ به كار رفته و تاریخ بر روی آنها بچسبانید.
برای آنكه پس از اتمام هر روزه كار نقاشی مجبور به شستن سینی مخصوص غلتك نباشید، پیش از استفاده سطح داخل آن را با پلاستیك سلفون كاملا پوشش دهید سپس در پایان كار آن را دور انداخته و برای روز بعد از پلاستیك دیگری استفاده كنید.
ريزه كارى هاى طراحی دکوراسیون داخلی
بر خلاف تصور برخى از خانم ها، براى تغيير دكوراسيون منزل نياز به هزينه هاى سنگين و گزاف نيست. راه هاى زيادى وجود دارد كه با انجام آنها مى توانيم خانه اى زيبا و دلنشين بسازيم. فقط كافى است ذوق و سليقه مان را به كار ببريم و از وسائل به نظر بيهوده و دورريختنى حداكثر استفاده را ببريم. در اينجا به معرفى ريزه كارى هايى مى پردازيم كه مى تواند شما را در چيدمان منزل به بهترين وجه يارى نمايد. براى زيبا و صميمى جلوه نمودن اتاق نشيمن مبلمان را در فاصله هاى نزديك به هم قرار دهيد. از پارچه هاى رنگى ندوخته و بلند به جاى پرده اتاق يا رو مبلى استفاده نماييد. براى روشنايى اتاق به جاى نصب لوسترهاى بزرگ از تعدادى لامپ  هالوژن و شمع استفاده كنيد. تعدادى شمع در اشكال مختلف جمع آورى كنيد و در كنار پنجره و روى ميز و يا اپن آشپزخانه قرار دهيد. از پارچه هاى ساده و بى استفاده با كمك روبان و پارچه هاى رنگى مى توانيد زيباترين پرده آشپزخانه يا روميزى را تهيه كنيد. اگر قصد تعويض مبلمان اتاق نشيمن را داريد از خريد مبلمان بزرگ و تيره خوددارى كنيد. مطمئناً گذاشتن يك مبل راحتى يا كاناپه با طرحى متفاوت در گوشه اتاق زيبا و شكيل تر از قراردادن چندين دست صندلى و مبل است.اشياى قديمى را دور نريزيد. با انداختن يك روميزى رنگى روى چهارپايه هاى چوبى قديمى مى توانيد بهترين ميز عسلى (ميز كنار مبل) را داشته باشيد. عكس هايتان را در آلبوم تلمبار نكنيد. برخى از آنها را قاب كنيد و روى ميز يا بوفه قرار دهيد اين گونه هم خاطرات دلنشين يادآورى مى شود و هم اتاق جلوه اى زيبا پيدا مى كند. اگر جاى اضافه براى گذاشتن كتابخانه ديوارى نداريد يك گوشه اتاق را از كف تا سقف قفسه بزنيد كه هم جايى باشد براى كتاب، CD، آباژور، گلدان و حتى اثاثيه غيرضرورى. الزاماً تمامى  مجسمه و اسباب زينتى را نبايد از مغازه هاى لوكس فروشى تهيه كرد. گاهى مجسمه هاى كاغذى و كاردستى هاى كودكان زيباتر از مجسمه هاى خراطى شده آفريقايى است
10 ايده ی برتر براي طراحی دکوراسیون داخلی
همه ی ایده های تغییر دکوراسیون مستلزم صرف وقت و هزینه ی زیاد نیست. اگر به دنبال چند ایده برای طراحی دکوراسیون داخلی برای تغییر دادن خانه تان هستید، این 10 مورد می تواند کمکتان کند.

  1. تنظیم چیدمان مبلمان و لوازم خانه را تغییر دهید: مبلمان را از کنار دیوار برداشته و سعی کنید آنها در زوایای جدیدتر و گیراتر بچینید. مثلاً قرار دادن کاناپه به صورت مورب در یک اتاق نشیمن باریک باعث می شود که اتاق وسیعتر نشان دهد.
  2. یک دیوار را رنگ کنید: یکی از دیوارهای مهم خانه که در معرض توجه نیز هست را به رنگ دلخواهتان رنگ کنید. تابلوها و لوازن هنری از آن آویزان کنید و مبل جدید و زیبایی در آن قسمت قرار دهید. (البته دقت داشته باشید که رنگ آن با سایر لوازم خانه هماهنگ باشد)
  3. از گل و گیاه استفاده کنید: گل و گیاه می تواند حال و هوای تازه ای به خانه بیاورد. اگر علاقه ای به رسیدگی به گل و گیاه ندارید، می توانید از گل ها و درختچه های مصنوعی استفاده کنید. کیفیت گل های مصنوعی هم آنقدر خوب شده است که به سختی می توان آنها را از گل طبیعی تشخیص داد.
  4. یک قالیچه محلی در نقطه ای بیندازید: قالیچه های محلی وسیله ی بسیار خوبی برای اتاق های گفتگو و نشیمن به شمار می رود. قالیچه ای متناسب با اسباب و لوازم اتاق انتخاب کنید و آن را پایین میز بیندازید.
  5. تابلو و آینه از دیوارها آویزان کنید: تابلوهایی آویزان کنید که شخصیت و روحیه شما را منعکس کند. سعی کنید از قاب های تزئینی تر و زیباتر استفاده کنید. هنگام آویزان کردن دقت کنید که تابلو از هر قسمت خانه قابل مشاهده باشد و گیرا باشد.
  6. مجسمه ها را در یک جا جمع کنید: مجسمه ها و پیکره های کوچک و مرتبط با هم را در قسمتی از خانه که مورد توجه است کنار هم قرار دهید. این مجسمه ها را به صورت های فانتزی و متنوع بچینید.
  7. از کوسن های تزئینی استفاده کنید: این بالشتک ها و کوسن های تزئینی به سادگی رنگ و بوی جدیدی به خانه می دهد و مبلمان منزل را نیز باشکوه تر جلوه میدهد.
  8. لامپ ها و لوسترها را عوض کنید: لوسترها و لامپ ها جزء وسایلی هستند که خیلی زود بر بیننده آشکار می کنند که سبک چیدمان خانه تان قدیمی است یا جدید. به دنبال لوسترهایی باشید که جدیدتر و فانتزی باشند، و ضمناً با لوازم و رنگ بندی خانه تان نیز هماهنگ باشند.
  9. لحاف ها و رواندازها نیز مثل کوسن های تزئینی، به اتاقتان رنگ می دهد. این رواندازها و روتختی ها در انواع جنس ها و رنگ ها موجود می باشد. با توجه به روحیه و سلیقه ی خود زیباترین را انتخاب کنید.
  10. لوازم اضافی را از جلوی دید بردارید: وسایل و لوازم اضافی باعث از بین رفتن جلوه ی اتاق می شود. برای برگه ها، اسباب بازیهای بچه ها، و سایر اسباب و وسایلی که شکل اتاق را بر هم می زند، جای مخصوصی تدارک ببینید.

برنامه ریزی برای خرید (طراحی دکوراسیون داخلی)

هنگامى كه قصد خريد كالايى را داريد شايد در آن لحظه تنوع موجود در جنس، فرم و ديگر خصوصيات ظاهرى، كاربرد و بسيارى نكات ديگر راجع به آن را مدنظر قرار نداده ولى پس از مراجعه به فروشگاه هاى مربوطه به يك باره با انبوه متنوعى از آن كالا مواجه مى شويد كه ممكن است تصميم گيرى شما را سخت كرده و يا با توجه به محدوديت زمانى باقى مانده و شلوغى خيابان ها در اين روزهاى پايانى سال، مجبور به انتخابى عجولانه شويد كه در نهايت به پشيمانى بينجامد. حال تصور كنيد حاصل اين تصميم ناگهانى و نادرست يكى از لوازم دكوراسيونى- كاربردى مانند سرويس مبلمان باشد در اين صورت چقدر مشكل ساز خواهد شد، زيرا با وجود نامناسب بودن اين قبيل لوازم به هر دليل معمولاً امكان تعويض و يا پس دادن وجود نداشته و به طور كلى به جهت بزرگ بودن ابعاد آنها چندان هم راحت نيست؛ لذا مجبور خواهيد شد آن را با تمام مشكلاتش در فضاى خانه تان تحمل كنيد. در همين راستا اگر شما نيز در اين روزهاى پايانى اسفندماه قصد خريد سرويس مبلمانى را براى خانه تان داريد، هنگام تنظيم اين ليست مذكور به نكات زير نيز توجه كنيد:

در مراحل تصميم گيرى و انتخاب، ويژگى هاى محيط تان را نيز در نظر بگيريد: شرايط فضايى كه در فكر خريد مبلمانى براى آن هستيد، مانند وسعت و نور، نقش موثرى در انتخاب رنگ، طرح پارچه، ابعاد، مدل، سبك و ديگر مشخصات يك سرويس مبلمان مناسب آن محيط دارا است كه به پاره اى از آنها به اجمال اشاره خواهيم كرد:

طراحی دکوراسیون داخلی

الف – تاثير ويژگى هاى مكان در انتخاب رنگ مبلمان: (طراحی دکوراسیون داخلی)

به طور كلى يك مبل از يك اسكلت اصلى چوبى يا فلزى و مقدارى پارچه تشكيل شده است كه با توجه به مدل آن، ميزان كاربرد هر يك از اين دو نسبت به هم متفاوت بوده و در نتيجه شما شاهد نماى بيشترى از چوب يا فلز و يا حتى پارچه (در مبلمان تمام پارچه) خواهيد بود ولى به هر حال رنگ غالب موجود چه در پارچه چه در چوب يا فلز، مى بايست با توجه به شرايط ياد شده مكان موردنظر انتخاب شود. به عنوان مثال در صورتى كه نور موجود در فضا كم باشد شما با محدوديت در انتخاب رنگ پارچه و يا چوب و فلز مواجه خواهيد بود. به اين ترتيب كه براى فضاهاى كم نور انتخاب مبلمانى با پارچه و يا اسكلت تيره رنگ، نه تنها محيط را تاريكتر مى كند بلكه به لحاظ ديدارى از وسعت آن نيز مى كاهد. حال آنكه برعكس اگر در چنين محيطى مبلمانى به رنگ روشن چيده شود، نور موجود در فضا افزايش يافته و مكان نيز بزرگتر جلوه خواهد كرد. حال در مورد فضاهايى كه از نور كافى بهره مند هستند تنها عاملى كه مى تواند مانع انتخاب رنگ هاى تيره شود، كم بودن وسعت فضا است يعنى با وجود آنكه يك محيط از نور زيادى هم بهره مند باشد ولى از آنجايى كه رنگ هاى تيره علاوه بر جذب نور خاصيت كوچك كردن فضا به لحاظ ديدارى را نيز دارا هستند، كاربرد مبلمان تيره در فضاى كوچك و حتى پرنور نيز جايز نيست. حال ذكر اين نكته ضرورى است كه در مقايسه ميان دو ويژگى نور و وسعت يك فضا، اهميت وسعت بيشتر است. زيرا مشكل كمبود نور تنها به اوقات روز اختصاص داشته كه آن هم در صورت تمايل با كمك نورپردازى مصنوعى قابل جبران است. بنابراين اگر فضاى مورد نظر شما نيز با وجود وسعت زياد از نور كافى به هنگام روز برخوردار نيست، در صورت تمايل مى توانيد مبلمانى با رنگ تيره در محيط بچينيد به شرط آنكه نورپردازى مناسب هم در روز و هم در شب انجام پذيرد.

ب _ نقش محيط در انتخاب طرح پارچه مبلمان: (طراحی دکوراسیون داخلی)

همان ويژگى هاى فضا كه در انتخاب رنگ مبلمان تاثير مى گذارند (وسعت و نور)، در انتخاب طرح پارچه آن نيز موثر هستند. در يك مبلمان بيشترين سطح امكان پذير براى كاربرد طرح و نقش، پارچه آن است لذا پارچه انتخابى به لحاظ طرح هم مى بايست با اسكلت مبلمان (در مبل هاى تركيب چوب و پارچه يا فلز و پارچه) به لحاظ مدل، سبك و رنگ هماهنگ باشد و هم با توجه به شرايط محيط انتخاب شود. به عنوان مثال انتخاب پارچه اى براى مبلمان تمام پارچه كه داراى طرح هاى پر و فشرده و رنگ هاى تند و تيره است هم فضايى شلوغ و درهم ايجاد مى كند و هم از نور و وسعت ظاهرى محيط موجود مى كاهد در صورتى كه طرح هاى خلوت و رنگ هاى ملايم براى فضاى كوچك عكس نتايج فوق را خواهد داشت و در ضمن محيطى آرام و دلپذير را سبب مى شود ولى اين موضوع به اين معنا نيست كه هرگز از طرح هاى شلوغ در فضاى نه چندان بزرگ و حتى كوچك استفاده نشود بلكه به كارگيرى همان طرح ها براى حداقل يكى از اجزاى سرويس، مانند كاناپه و يا دو مبل تكى اصلى، در كنار بقيه اجزا با پارچه ساده، عاملى براى ايجاد تنوع و تركيبى زيبا و متفاوت خواهد بود. در واقع شما مجبور نيستيد كه براى همه اجزاى يك سرويس مبلمان تنها از يك و يا حتى دو پارچه و طرح استفاده كنيد بلكه شما مى توانيد از پارچه هاى مختلف با طرح ها، رنگ ها و حتى جنس هاى گوناگون ولى هماهنگ با هم و با محيط انتخاب كنيد. اين امكان براى استفاده از پارچه اى با طرح هاى متنوع، حتى در اجزاى يك مبل نيز وجود دارد. به عنوان مثال شما مى توانيد پارچه تشك كف را طرحدار و بقيه بدنه را ساده انتخاب كنيد البته يكسان بودن جنس پارچه و هماهنگى طرح و رنگ آن براى اين منظور ضرورى است.

طراحی دکوراسیون داخلی

 

 

سرفصل مطالب:

طراحی دکوراسیون داخلی

انتخاب مبلمان و نحوه قرارگیری

نورپردازی

استفاده از طبیعت

مشكل آپارتمان هاى فسقلى

انتخاب کفپوش

10 ايده ی برتر براي طراحی دکوراسیون داخلی