08
جولای

دکوراسیون ۲۰۱۹ و اشنایی با ۱۹ سبک مورد پسند طراحی داخلی

دکوراسیون 2019 برای اشنایی با معروفترین سبک های دکوراسیون در سال 2019 قسمت اول

آیا شناختی از طراحی های مدرن و صنعتی دکوراسیون داخلی دارید؟ ما در این مقاله شما را از سردرگمی نجات می دهیم و به سوالاتتان پاسخ خواهیم داد.

طراحی داخلی دکوراسیون در طیف گسترده ای از فرمت ها و فرمول های طراحی منزل انجام می شود. برخی اوقات طراحی های داخلی دارای ظرافت می باشند و گاهی نیز کاملا متفاوت از یکدیگر هستند. با وجود تفاوت های موجود در طراحی های داخلی، هرکس با الهام گرفتن از تجربیات خود و بهره گیری از تاریخ، ایده های خلاقانه ای را برای ایجاد فضایی منحصر به فرد ارائه می کند.

آگاهی از این مسئله که چه عواملی موجب تمایز سبک های طراحی داخلی از یکدیگر می شود، ایجاد طراحی مناسب را از آنچه که فکرش را می کنید برای شما آسان تر و راحت تر خواهد کرد. باید مطمئن شوید که در طراحی دکوراسیون، حتما سبک مد نظر خود را انتخاب کنید تا زحمت و هزینه کمتری داشته و جلوه بصری مناسبی به دنبال داشته باشد.

1- سبک مدرن

طراحی و معماری مدرن در فضاهای داخلی، اصطلاح گسترده ای برای سبک های داخلی است که با یک هدف مشترک مانند ترکیب مواد طراحی، استفاده از تکنولوژی، شفافیت و عملکرد مناسب طراحی می شوند.

در این سبک، با الهام از جنبش هنر مدرنیستی که در قرن بیستم میلادی رواج داشت، امکان پیوند افراد با فضاها و هنرهای زیبایی شناختی  به چشم می خورد و این پیوند، رابطه فرد و زیبایی ها را به هم نزدیک تر می کند.

باید گفت معماری و طراحی مدرنیستی در اغلب اوقات پوششی پیچیده از برنامه نویسی های کاربردی، ساختارهای دقیق، خطوط و هندسه می باشد. مضامین و سبک های طراحی ذاتی بخش جدایی ناپذیر طراحی مدرن به شمار می روند. در سبک طراحی مدرن بیش از هر چیز بر سادگی بصری و کارکردی تاکید می شود.

دکوراسیون 2019

2-  سبک مدرن- قرون وسطی( میانه)

سبک مدرن قرون وسطی،  از سبک های طراحی داخلی است که پس از جنگ جهانی دوم گسترش پیدا کرد. با گسترش و بازتاب جنبش های بین المللی، این سبک از طراحی داخلی مدرن، که در آن تعامل انسان با طبیعت به چشم می خورد،  با استفاده از رنگ های روشن و واضح طراحی شد.

تاکید سبک مدرن قرون وسطی بر فضاهای فردی و ایدئولوژی های شخصی و اجتماعی است که جامعه بشریت پس از جنگ جهانی دوم درگیر آن بوده است.

از مشخصه های سبک مدرن میانه می توان به فضاهای بزرگ و بی نظیر، تأکید بر زمینه های مشترک طراحی منزل، رابطه وسیع بین فضای داخلی منزل و محدوده محیط طبیعی و رفع وضوح کاربردی و بصری ناهموار در سبک مدرنیستی اشاره کرد. طیف رنگی سبک مدرن میانه نیز با وجود انحرافات غیر معمولی که دارد شامل رنگ های نارنجی، زرد، سبز و قهوه ای می باشد.

دکوراسیون 2019

3- سبک مینیمالیست

جنبش های هنری مینیمالیستی در دهه های 1960 و 1970 با الهام از طراحی های داخلی سنتی کشور ژاپن  و الهام از منحنی های مینیمالیست، موجب پایه ریزی سبک مینیمالیستی در طراحی داخلی دکوراسیون شده است.

مینیمالیسم در واقع به سبکی گفته می شود که با کمک گرفتن از عناصر زیبایی به  افزایش کارایی طراحی و معماری کمک می کند. باید دانست که از سبک مینیمالیست به جهت افزایش و به حداکثر رساندن تاثیرات بصری و پایه فضای طراحی با روشی ساده استفاده می شود. مبنای سبک مینیمالیسم، عناصر و نقوشی هستند که تا حد ممکن دست نخورده باقی مانده اند.

در این سبک، دخیره سازی پنهان عناصر طراحی و توجه دقیق به جزئیات رنگ ها مشاهده می شود. تکرار خطوط، حرکات نور و نور پردازی طبیعی موجب پویایی و زیبایی سبک مینیمالیسم می شود.

دکوراسیون 2019

4- سبک اسکاندیناوی

طرح های معماری سبک اسکاندیناوی مانند دیگر سبک های مدرنیستی، حرکت به سوی سادگی، کارکرد و کارایی را به نمایش می گذارد؛ با این وجود تاکید این سبک بر قابلیت دستیابی به طیف رنگی و پالت های رنگی گسترده می باشد.

سبک اسکاندیناوی با استفاده از مواد آلی، تزئینات زیبا ، جزئیات مناسب و دقیق مشخص می شود.

دکوراسیون 2019

5- سبک صنعتی

سبک صنعتی  نوعی چشم انداز مدرنیستی است که توجه افراد را به عنوان مثال در یک ساختمان به زیبا شناختی اولیه ساختمان، کارایی و عملکرد بالای این سبک جلب می کند.

بر خلاف بسیاری از جنبه های دیگر جنبش مدرن، محیط هایی که مطابق سبک صنعتی طراحی شده اند، از وزن و ضخامت زیادی برخوردار نیستند؛ و با این وجود نوعی محیط بازیافت شده و بازسازی شده تلقی می شوند.

اغلب انبارها و بازسازی خانه ها، در سبک صنعتی بر اساس طیف رنگ های گرم و خنثی مانند خاکستری و قهوه ای، با استفاده از مواد و مصالحی از جمله آهن یا فولاد، بتون و آجر طراحی می شوند.

هنگام انتخاب مبلمان و دکوراسیون منزل، استفاده از سبک صنعتی موجب تکمیل شدن زیبایی و ظاهر منزل می شوند.

دکوراسیون 2019

6- طراحی داخلی معاصر

طراحی معاصر، سبک فعلی در حیطه دکوراسیون است که در حال تکامل و گسترش است. این سبک طراحی در اغلب زمان ها و موقعیت های خاص در رویدادها و روندهای غم انگیز اجرا می شود؛ به همین دلیل نیز این سبک را به عنوان مجموعی کاملی از ایده ها، نیت ها و صفات توصیف می کنند.

با این وجود باید اشاره کرد که سبک معاصر، به عنوان  سبک طراحی زیبایی شناسی مدرنیستی با یک رویکرد متعادل و جامع تر به پیدایش سبک طراحی داخلی منجر می شود.

فضاهای داخلی معاصر در حال حاضر، روند طراحی خود را از سبک مدرنیته که در اواسط قرن گذشته رواج داشته است الهام می گیرند. با وجود این تاثیر پذیری عناصر، رنگ ها و خطوط طراحی معاصر در ترکیبات شفاف تری نسبت به سبک گذشته  قرار می گیرند که به اندازه کافی نیز از کارایی برخوردار می باشند.

فضای طراحی سبک معاصر، نه گرم و نه سرد است؛ بلکه فضای این سبک، رسمی و نسبتا گرم است که در طراحی آن عوامل غریزی بسیار اثر گذار هستند.

دکوراسیون 2019

7- طراحی داخلی شهری

در این سبک تاکید بر فضای داخلی شهری بر روی عناصر و طرح هایی است که باعث ظهور چارچوب سبک طراحی شهری می شوند. به جهت ترس از ویژگی های غیر معمولی این سبک داخلی، عناصر طراحی، اغلب اوقات متمایز و متفاوت از طراحی های دیگر دیده می شود.

با توجه به احساسات صنعتی، سبک طراحی شهری به بررسی ویژگی های ساختاری، اجزا و عناصر طراحی می پردازد.

در طراحی داخلی شهری از فضاهای باز روشن و همچنین رنگ های شفاف و روشنی استفاده می شود که باعث زیبایی ظاهری لطیفی در فضای خانه می شود. در واقع، سبک طراحی شهری از سبک هایی است که شگرف هنری بسیاری در آن وجود دارد.

دکوراسیون 2019

8- سبک سنتی / کلاسیک

سبک و سیاق طراحی های سنتی در گذشته، به منظور ایجاد ایده های طراحی جدید و کلاسیک در زمان آینده به کار می برده می شدند. رویکرد سبک سنتی با استفاده از منابع و عناصر زیبایی سنتی، می تواند نسبت به سبک زندگی مدرن و یا کلاسیک اثر گذار باشد.

طراحی داخلی سنتی بیشتر شامل عناصری از جمله صندلی های سنتی و قطعات مبلمان با طرح های خاص هستند که معمولا کشورهای انگلیسی،کشور های فرانسوی یا کشورهای استعماری به کار برده می شوند.

در سبک سنتی کلاسیک، پس زمینه های طراحی منزل مانند دیوارها معمولا بی رنگ و ساده می باشد. در این سبک داخلی، مبلمان معمولا با چوب های تیره و تزئینات ظریف و زیبا در دکوراسیون و معماری منزل مورد استفاده قرار می گیرند.

دکوراسیون 2019

9- سبک گذرا ( انتقالی)

این سبک زیبای داخلی ترکیبی لذت بخش و شگفت انگیز بین دو روند طراحی داخلی با مدرن سنتی و معاصر کلاسیک است. این دو سبک یاد شده ممکن است در بسیاری از جهات جدا و متمایز از یکدیگر به نظر برسند. سبک سنتی تا حدودی “قدیمی” و “سنگین” است، در حالی که سبک مدرن تا حدودی “غیر شخصی” و “سرد” می باشد.

با وجود این تفاوت ، طراحان راه هوشمندانه ای را برای به دست آوردن بهتر عناصر این دو سبک طراحی کشف کرده اند. این سبک جدید که به شیوه ای جذاب و زیبا به نمایش گذاشته می شود سبک انتقالی نام دارد. در سبک انتقالی، مبلمان با اندازه های بزرگی به عنوان دکور خانه چیده می شوند. عمده طیف رنگی سبک گذار را رنگ های مات و تک رنگ تشکیل می دهند.

با این وجود دیگر اسباب و اثاثیه منزل سقف وکف خانه این قابلیت را دارد که در آنها از رنگ های وانیلی و یا قهوه ای مایل به قرمز استفاده شود. استفاده از این نوع رنگ ها تعادل رنگی را در فضا ایجاد می کند. پس زمینه تک رنگ و مات سبک گذرا نیز می تواند جلوه بیشتری به رنگ های سقف و اثاثیه خانه ببخشد.

برای مطالعه قسمت دوم مقاله کلیک کنید.