22
جولای

طراحی دکوراسیون و رنگ ها

طراحی دکوراسیون و رنگ ها

(طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

«رنگ، یک نیاز اساسی انسان است؛ مثل آتش و آب، یک ماده‌ی اولیه که برای زندگی ضروری است.» رنگ، یک زبان‌جهانی است رنگ، احساسات‌را تحریک می‌کند فرهنگ ها را شکل می‌دهد و پیش‌زمینه جهان ‌ما را می‌سازد. صحبت‌ در مورد ‌رنگ موجب ‌می‌شود که خصوصیات موسیقی و‌طبیعت و ویژگی‌های شخصیتی را‌به جا ‌آوریم. رنگ ‌برخلاف سایر ملزومات دکوراسیون، یک بعد انسانی دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. در واقع، رنگ می‌تواند حالتها را تغییر دهد؛ فضای خاصی به وجود آورد و روحیه‌ی انسان را بهتر کند و در همین حال، جولانگاه خوب و امنی برای خلاقیت انسان است. رنگ هیچ گاه به این اندازه در دسترس نبوده است. پیشتر، ما به خاطر هزینه‌ی زیاد و در دسترس نبودن رنگ- سایه‌ها محدودیت‌هایی داشتیم. اما اکنون، رنگ همه جا هست: در سایه روشن‌های زنده، نورهای تند و روی سطوح مختلف. رنگ اکنون کاملا به صحنه آمده است و این کتاب نیز پاسخی به استفاده‌ی فزاینده از رنگهای روشن در سالهای اخیر است. این کتاب، ذات و اصل رنگها را بررسی می‌کند و خواهان بازگشت به زمینه‌های رنگی ملایم است؛ درعین حال توضیح می‌دهد که چگونه رنگها در کنار هم قرار می‌گیرند و نشان می‌دهد که چگونه رنگهای خنثی و ملایک گرم، سایه‌های تیره و رنگ‌مایه‌های بسیار سرد را می‌توان با هم برای ایجاد گرما، انرژی و شادی در فضای خانه به کار برد.

«رنگ در دکوراسیون» جشنواره‌ی رنگهایی است که فضایی نو می‌سازند اما در هر فضا و موسیقی می‌توان آنها را به کار برد: رنگهایی که تاریخ خاصی ندارند؛ و رنگ مایه‌هایی که به روح انسان آرامش می‌بخشند و در عین حال با روش کنونی زندگی ما تطابق دارند.

دیدن رنگها، استفاده از آنها و فضا سازی با پالت شخصی و دلخواه. زمینه‌ی آرامش بخشی را‌در زندگی روزانه ایجاد می‌کند. رنگ، یکی از ملزومات با شکوه زندگی است. خانه‌ای که غرق رنگهای مناسب باشد همیشه آرامش بخش است؛ اتاق‌ها با ترکیب جالب رنگها، بافت و ابعاد، زنده و زیبا می‌شوند. اما شما مجبور نیستید که دیوارها را با رنگهای تند‌و سایه‌های غلیظ پر کنید. حتی‌جزئیات کوچک هم، به خوبی فضا سازی می‌کنند؛ پرده‌ها، کوسن‌ها، روکش مبل‌ها و چراغ‌ها می‌توانند به اندازه‌ی کل رنگ یک دیوار فیروزه‌ای تیره یا سبز زمردی، موثر واقع شوند.

سیاه و سفید (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

وقتی سیاه و سفید کنار هم قرار می‌گیرند. ترکیب کلاسیک و مکملی را به نمایش می‌گذارند که خیره کننده، ناب و زنده است. این ترکیب، در عین حال، بی پیرایه و برجسته است. تصور کنید که خطوط تایپ شده مشکی روی صفحه سفید، ستارگان سفید در آسمان شب، راه راه‌های بدن گورخر و نیز لباسهای سفید و سیاه چه جذابیتی دارند. مقیاس متغیر بین سفید و سیاه، رنگهایی مانند استخوانی، بژ، خاکستری و سربی را پدید می‌آورد.

این ترکیب، رنگهای دیگر را به حال تعادل درمی‌آورد؛ نه بیش از حد بر آنها تاکید می‌کند و نه در سایه‌ی خود قرارشان می‌دهد. خاکستری را هم می‌توان با ترکیب دو رنگ مکمل به دست آورد. راهروی خانه‌ی خود را خاکستری کنید. در این صورت، فضای بی رنگ و بی جهتی را برای ایجاد دکور موردنظر خود در اختیار خواهید داشت. این ترکیب، اصلا تند نیست و از اهمیت سایر وسایل اتاق هم کم نمی‌کند. همچنین اگر خاکستری را بین دو رنگ قوی قرار دهید. گذر از آنها راحت‌تر می‌شود.

طراحی دکوراسیون و رنگ ها

سفید و سیاه به برخی رنگها جلوه خاصی می‌دهند. اگر مشکی را به قرمز اضافه کنید. نتیجه‌ی آن قهوه‌ای تیره می‌شود؛ در حالی که سفید می‌تواند قرمز را به رنگ‌مایه‌های ملایم‌تری تبدیل کند. مثل قرمز خشخاشی یا صورتی ملایم مثل گچ صورتی. وقتی از رنگ‌مایه‌های روشن یک رنگ خاص استفاده می‌کنید مطمئن شوید که اصل این رنگ، تند و‌قوی است. در‌غیر این صورت، به رنگ سفیدی با مایه‌هایی از رنگ مورد نظرتان خواهید رسید که بیشتر به ایجاد یک ترکیب کسل کننده می‌انجامد.

سفید را می‌توان برای اصلاح تیرگی یک رنگ تند به کار برد. همان طور که تجربه کرده‌اید و می‌دانید، انتخاب رنگ دیوار از میان رنگهای موجود، کار سختی است. بخصوص چون همه‌ی رنگها روی یک کارت بزرگ و کنار یکدیگر نمایش داده شده‌اند و انتخاب، مشکل است.

اگر رنگ مورد نظرتان را روی دیوار امتحان کردید و دیدید که بیش از اندازه بر محیط اطرافش تاثیر می‌گذرد. امولسیون سفید مات را به آن رنگ اضافه کنید تا به رنگ روشن‌تر و ملایم‌تری برسید. سفید‌را همچنین می‌توان برای کاهش تاثیر رنگهای تند به کار برد. اگر سفید روی درها، ستون‌ها، کف، اطراف شومینه و وسایل چوبی به کار رود. به تقسیم رنگ کمک کرده به اتاق شکل می‌دهد.

رنگ مشکی نیز برای ایجاد تمایز و فاصله گذاری بسیار کار ساز است. اگر روی قاب عکس و‌اطراف تصاویر، روی خطوط، روی کوسن‌ها و پای دیوار به کار رود. جلوه‌ی زیبا و شیکی خواهد داشت. این رنگ را که با سفید در مقابلش، در اتاقهای شاهانه‌ی قرن هجدهم به کار می‌رفته می‌توان در اندازه‌های کوچک روی اشیاء، لوازم و برخی جزئیات معماری به کار برد.

سیاه و سفید، ابزار مناسبی برای ستایش اهمیت سایه در رنگها هستند. وقتی می‌بینیم که چگونه رنگی مثل آبی از نیلی تیره به آسمانی کمرنگ می‌رسد. می‌توانیم تفاوت در اشباع رنگ از یک سوی طیف تا سوی دیگر آن را بررسی کنیم. همان طور که سیری رنگ را در نظر می‌گیریم، سایه‌های موجود را هم باید مورد توجه قرار دهیم.

کپه‌ای از کوسن‌ها که با پارچه‌هایی از چرم و جیر و مخمل پوشانده شده‌اند. تنوع جالب‌سایه روشن‌ها در‌میان آنها را‌به نمایش می‌گذارد. در بین رنگهای سفید درخشان و مشکی تیره. سایه‌های ملایمی از خاکستری سربی، استخوانی و زغالی را می‌توان دید.

رنگ و بافت (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

جنس و بافت، عاملی مهمی است که باعث زنده شدن رنگها می‌شود. در واقع، برخی رنگها تنها در صورت قرار گرفتن در جنس و بافت مناسب می‌توانند همنشینی زیبایی را ارائه دهند. مثلا پارچه نخی سفید و چرم مشکی، کاملا با هم مناسب هستند. ما می‌توانیم از دو جنبه به این مسئله نگاه کنیم. مثلا وقتی نور از بافت‌های مختلف باز می‌تابد. ما تاثیرات مختلفی را مشاهده می‌کنیم. شاید این بازتاب، درخشان، مات، کدر یا شفاف باشد یا نرمی و زبری بافت آن، توجه انسان را به خود جلب کند. اما ما از لحاظ فیزیکی نیز می‌توانیم از بافت پارچه لذت ببریم. و این زمانی است که بافت و جنس پارچه نیز، با زیبایی ظاهری آن هماهنگ است.

پرده‌های سفید ساده وقتی از پارچه‌ای یا بافت مخفی شده باشند جذاب‌تر می‌شوند. اگر به‌آن دست‌بزنید متوجه می‌شوید که آنها از ابریشم شسته شده‌ای ساخته شده‌اند که به آن، حالت درخشندگی و سیری عاج را داده است. بنابراین، هرچه ترکیب رنگ ساده‌تری را انتخاب کنید. نقش و بافت پارچه اهمیت بیشتری می‌یابد. البته مدلهای پیچیده هم شکل خاص خود را دارند. اما رنگهای ساده و مدل‌های بدون زرق و برق، قدرت و جلوه‌ی بافت و جنس پارچه را بیشتر می‌کند.

ایجاد تعادل مناسب میان بافت‌های سخت و نرم، راه ایجاد فضای مناسب در اتاق است. اتاق خوابی به رنگ تماما سفید، شاید به تاثیر گرما بخش و جذاب تخته‌های عسلی رنگ کف اتاق احتیاج داشته باشد. اما این رنگ می‌تواند از تخته‌های چوبی و روغنی کف، کفپوشی از گیاه آگاو، یک قالیچه پشمی شیک، درخشندگی نخودی رنگ پوشش کف، چوب پنبه یا سنگ تامین شود. به این ترتیب، ترکیب بافت‌ها و رنگها به ایجاد فضاهای جادویی می‌انجامد.

تمام تصاویر: (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

توجه به اشیایی که از لحاظ رنگ و جنس بافت، غنی هستند به شما کمک می‌کند که به هنگام انتخاب رنگها، رنگ مورد علاقه خود را به راحتی پیدا کنید. ممکن است شما به یک سبد قدیمی یا یک جفت چکمه‌ی جیر مورد علاقه‌تان روی بیاورید. معمولا بافت این اشیاء، به رنگ آنها عمق می‌دهد و توجه شما را به ابعاد مختلف آنها جلب می‌کند.

قدرت نور در تمام شکل‌هایش، ابزار موثری برای تغییر کیفیت هر رنگ و فضای خاص در طراحی دکور است. اکثر اوقات، نور چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. اما این عنصر، عملا قدرت آن را دارد که تاثیر رنگ را کاملا از بین ببرد یا به بهبود آن کمک کند. وقتی که رنگ و پارچه را انتخاب می‌کنید، آنها را در نور طبیعی روز، در زمان‌های مختلف روز زیر منابع نوری مصنوعی مختلفی که می‌خواهید در اتاق به کار ببرید بررسی کنید. این کار را قبل از آن که در مورد رنگ دقیق مورد استفاده خود تصمیم بگیرید انجام دهید زیرا برخی رنگها مثل بنفش یاسی یا آجری با کمتری تغییر در نور طبیعی یا مصنوعی، کاملا تغییر می‌کنند.

نور‌درخشان و‌طبیعی روز، بهترین نور برای کار کردن است و نور هالوژن نیز بسیار به مشخصات نور طبیعی نزدیک است. حباب‌های تنگستن نیز ته رنگی از زرد و نارنجی دارند که بر رنگ آمیزی اتاق‌ها و اسباب، تاثیر می‌گذارد. لامپ‌های فلورسنت هم رگه‌ای از نور سرد و تند آبی دارند. حتی نور طبیعی نیز در طول روز تغییر می‌کند. درست بعد از سحر، این نور به صورتی می‌زند؛ اواسط روز، این نور بیشتر زرد‌است؛ در‌حالی که هنگام‌غروب به رنگ قرمز می‌گراید. تفاوت فصل‌ها و تفاوت‌های جغرافیایی نیز نور طبیعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

سقف سفید، حدود ده تا پانزده درصد از نور را باز می‌تاباند و از هر رنگ دیگری بهتر است. بنابراین مهم است که هنگام اضافه کردن رنگ به دکوراسیون اتاق، سقف و کف‌ها را نیز در نظر بگیریم.

به طور معمول در طراحی دکور، به کف، یک رنگ خنثی می‌زنند تا چشم به سمت آن کشیده نشود. به همین ترتیب، سقف با مایه‌های کم رنگ نیز به طور بصری، ارتفاع و فضای اتاق را افزایش می‌دهد و به چشم اجازه می‌دهد که روی دیوارها، رنگ و سایر عناصر دکوراسیون متمرکز شود.

در این راستا، تفاوت فصل‌ها نیز از اهمیت برخوردار است. همان طور که مناظر مختلف‌در آفتاب تابستان و آسمان پاییز کاملا متفاوت هستند. اتاق‌ها نیز با هم تفاوت دارند. بنابراین چشم دارای خصوصیت ذاتی مقایسه است. حتی اگر یک ظرف سیب سرخ هم تحت نور خاصی کمی آبی به نظر برسد. چشم با رنگ دادن دوباره به سایر رنگهای اطراف آن، این تفاوت را جبران می‌کند. به طوری که به شکل یک طیف جدید و اندکی تغییر یافته درآید و موزون باشد.

قبل از انتخاب رنگ اتاق، فکر کنید که چگونه و در چه زمان از این اتاق استفاده می‌کنید. یک اتاق نشیمن با نور خوب طبیعی را به راحتی می‌توان به رنگ سیر درآورد اما در اتاق‌های شمالی، هر نوع طبیعی باید تا حد امکان با انتخاب ته مایه‌های کم رنگی از کرم یا‌زرد افزایش یابد. در اتاقی که پنجره کم دارد و نور مصنوعی است، رنگی را انتخاب کنید که در زیر نور لامپ، خوب به نظر می‌رسد. حباب‌های تنگستن موجب می‌شوند رنگ زرد کم رنگ در شب، بسیار کم رنگ شود در حالی که رنگ آجری تحت نور تنگستن به نارنجی می‌گراید و رنگهای سبز ملایم به رنگ زرد- سبز تبدیل می‌شوند و بنفش نیز به رنگ قهوه‌ای کدر بدل می‌شود. رنگهای زرد، سبز و کرم، فضاهای گرفته را درخشان و روشن می‌کنند. رنگ قرمز تیره تحت نور تنگستن، اندکی نارنجی به نظر می‌آید در حالی که تحت نور فلورسنت. قرمز به رنگ بسیار پر جاذبه‌ای تبدیل می‌شود. همین رنگ، تحت نور زرد خیابان به قهوه‌ای متمایل می‌شود.

رنگ و تناسب (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

انتخاب رنگهای مناسب به عنوان وسیله‌ی افزایش فضا و اندازه‌ی اتاق، معمولا در طراحی دکور مطرح می‌شود. با وجود آن که قوانین خاصی در مورد ویژگی‌های برخی رنگها وجود دارد اما طراحان حرفه‌ای دکوراسیون، این قوانین را نقض می‌کنند. محدودیت‌های تئوری رنگها را کنار می‌زنند و راه‌حل‌هایی کاربردی ارائه می‌دهند. پیش از طراحی دکوراسیون یک اتاق، درباره‌ی مشخصات آن و معماری‌اش فکر کنید. ببینید بر چه عناصری می‌خواهید تاکید کنید و چه عناصری را می‌خواهید مخفی کنید. سپس انتخاب رنگها را حول این خصوصیات مثبت قرار دهید. مثلا می‌توانید به سقف بلند، نور طبیعی زیاد، مشخصه‌های غیر معمول معماری، رنگها را همچنین می‌توان برای تبدیل اتاق‌های ناهنجار به اتاق‌های راحت‌تر به کار برد. مثلا شما می‌توانید از رنگ برای پوشاندن محدودیت‌های اتاق‌های کوچک، فضاهای بسته، سقف‌های کوتاه و فضاهای تیره استفاده کنید.

مثلا یک رنگ تیره مثل قرمز سیر روی دیوارها موجب محدود شدن فضا می‌شود و اتاق را کوچکتر نشان می‌دهد اما در عین حال، آن را راحت‌تر و صمیمی‌تر می‌کند. حتی در اتاقی که از نور طبیعی و درخشان محروم است. قرمز می‌تواند حس راحتی و امنیت ایجاد کند. سایر رنگهای مشابه که می‌توان از آنها استفاده کرد. نارنجی، قهوه‌ای و‌زرد روشن‌هستند. چنین‌رنگهایی وقتی به تنهایی روی سقف به کار می‌روند. موجب می‌شوند یک اتاق دراز، پهن‌تر به نظر برسد و سقفش هم کوتاه‌تر جلوه کند؛ بخصوص‌اگر کف اتاق هم پوشش تیره‌ای داشته باشد. هر رنگ تیره‌ای را نیز می‌توان برای کاهش بصری ابعاد یک اتاق به کار برد. در همین حال، استفاده از رنگ مشکی هم خوش نما خواهد بود. یک راهنمایی دیگر این است که رنگهای ساده همیشه بیشتر از مایه‌های نقش دار، باعث باز شدن فضا می‌شوند.

طراحی دکوراسیون و رنگ ها

به طور کلی، رنگهایی مثل آبی، سبز، سفید و مایه‌های کم رنگ بهترین انتخاب برای القای فضای باز هستند. البته آبی همیشه به عنوان یک رنگ سرد شناخته شده که باید با‌احتیاط از‌آن استفاده کرد اما‌دیوارهای به رنگ آبی تیره هم می‌توانند مثل دیوارهایی به رنگ قرمز تیره جذاب باشند. البته منوط به آن که در اتاقی با نور مناسب به کار رود. اگر مایه‌های کم رنگی از آبی روی دیوار به کار رود، اتاق کوچک را بزرگتر نشان می‌دهند و اگر این مایه‌ها روی کف به کار روند، فضایی از هوا و نور را بلندتر نشان داده فضای بیشتری ایجاد می‌کند. در تعاریف سنتی طراحی دکوراسیون، کف و سقف باید رنگی خنثی یا تیره داشته باشند. طوری که تاکید بصری را به سمت دیوارها و اسباب اتاق بکشانند.

طراحی دکوراسیون و رنگ ها

رنگهای سیر را باید با احتیاط روی سقف به کار برد. اتاق سفید با کف سفید و سقفی به رنگ آبی سیر، انگار تا حد قابل عکس نزول می‌کند. البته این فضا باز است اما تا حدودی نیز گرفته است. گویی که آسمان شب همیشه آن بالا در کمین نشسته است. بنابراین زمانی که خصوصیات یک اتاق را از لحاظ بصری با هم تطابق می‌دهید باید به ارزش و جلوه رنگها توجه کنید. در حالی که آبی و سبز به عنوان رنگهای سرد در فضای اتاق شناخته می‌شوند، آبی فیروزه‌ای زنده می‌تواند درست به اندازه آجری کم رنگ، رنگ گرمی باشد. اما مایه‌های کم رنگ موجب ایجاد فضای نامطبوع در اتاق می‌شوند. استفاده از تک رنگها برای شکستن گستره رنگها به چشم آرامش می‌بخشد و به تقویت فضای اتاق کمک می‌کند. رنگ به کار رفته در بالا یا زیر ارتفاع ستون‌ها به شکل قاب تک رنگ، معمولا نسبت به اتاقی که در آن تنها یک رنگ به کار رفته موفق‌تر است.

هنگامی که چشم، رنگهای خاصی را با هم می‌بیند. حقه‌های ظریفی را نیز به کار می‌بندد. یک مورد کلاسیک از این پدیده، آن است که ببینید چگونه یک مربع قرمز با توجه به رنگی که اطرافش را گرفته است. از لحاظ اندازه‌ی ضلع و سیری یا روشنی قرمز آن تغییر می‌کند. در مقابل سفید خالص، مربع قرمز ظاهرا زرشکی به نظر می‌رسد اما آنجا که رنگهای اطراف مربع به تدریج از خاکستری به مشکی می‌گراید. رنگ مربع هم به تغییر می‌کند تا جایی که به قرمز متمایل به نارنجی تبدیل می‌شود. این فضای بصری را می‌توان برای کسب نتایج خاصی در دکوراسیون به کار برد.

بنابراین اگر می‌خواهید توجه بیننده را به چیزی جلب کنید یا در مقابل، تاثیر آن را کنترل کنید باید رنگ زمینه را با آن هماهنگ کنید.

در کنار تغییر اندازه‌ی بصری اتاق، رنگ همچنین می‌تواند در ابعاد کوچک برای مشخص کردن یا تاکید بر‌فضاهای مختلف به کار رود. استفاده از دسته‌ای گل آلاله‌ی سفید در برابر دیوار یاسی روشن یا لاله‌های قرمز در برابر دیوار سفید، همان قاعده را با تاثیرات متفاوت به کار می‌گیرد. طراحی دکوراسیون و رنگ ها

استفاده از گونه‌های مختلف رنگ در کوسن، پرده، کرکره، گل‌ها و تصاویر، حالت رنگی را در یک جهت خاص ایجاد می‌کند یا رنگهای نسبتا متضادی را در فضا به نمایش می‌گذارد.طراحی دکوراسیون و رنگ ها

در اتاق بزرگی که طاقچه دارد یا در فضای بازی که هر گستره‌ای به گستره‌ی دیگر منتهی می‌شود. رنگ‌نقش تعیین کننده‌ای دارد و انتقال از یک فضا به دیگر را مشخص می‌کند.

در ابعاد کوچکتر، اشیاء یک رنگ که روی پیش بخاری یا روی قفسه‌ها و میزها چیده شده‌اند می‌توانند تناسب اتاق را افزایش دهند یا رنگهای خاصی را به آن اضافه کنند.

همواره لازمه ی دریافت نتیجه ای مطلوب از انجام هر نوع کار عملی، وجود اطلاعات و آگاهی لازم تئوری در آن زمینه است. گروه سامان سازه باتیس در این مقاله سعی کرده است اطلاعاتی را با همین موضوع و هدف ارائه دهد. رنگ ها در دو بستر اصلی در محیط حضور می یابند:

۱٫ پوشش های اصلی فضاها شامل دیوارها، کف ها، سقف ها و درها.

۲٫ لوازم دکوراسیون داخلی شامل مبلمان، پرده ها، فرش و غیره.

در مقام مقایسه این دو قالب با هم، به لحاظ نقش دکوراسیونی شان در محیط، پوشش های فضا از اهمیت بیشتری برخوردار می باشند زیرا که نسبت به لوازم دکوراسیونی ثابت تر بوده و به گونه ای نقش پس زمینه را برای آن لوازم اجرا می کنند.

در میان این پوشش ها، دیوارها به جهت وسعت حضورشان در فضا، جایگاه ویژه ای داشته و میزان تأثیر گذاریشان بر دیگر لوازم دکوراسیونی بسیار چشمگیرتر است. گذشته از موضوع تأثیر بر روی دیگر لوازم محیط، دیوارها و رنگ انتخابشان در تغییر وسعت و نور فضا نیز بسیار مؤثر است.

رنگ های خنثی و رنگ سفید (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

سفید سمبل خلوص، بی گناهی، پاکی، آرامش و صلح است.

رنگ سفید القاء کننده آرامش، صفا و آسایش است. سفید به همراه خلوصش، یکی از کاربردی ترین رنگ ها در طراحی دکوراسیونی یک فضا است زیرا که با همه رنگ ها قابل ترکیب است. ( منظور از ترکیب در این مباحث، کنار هم قرارگیری رنگ ها در یک کمپوزسیون ( ترکیب ) رنگی در فضا است.)

به کارگیری رنگ سفید در فضا به خصوص برای پوشش های اصلی، آن مکان را روشن تر و بزرگتر جلوه می دهد. بنابراین برای فضاهای کوچک و کم نور انتخاب ایده آلی است. سفید خالص هنگامی که با نور طبیعی نور پردازی می شود، یک رنگ گرم را ایجاد می کند ولی در زیر نورهای مصنوعی به نظر سرد می رسد. در نتیجه با اضافه کردن نورهای زرد، قرمز و قهوه ای در کنار نور مصنوعی مانند فلورسنت و یا افزودن لوازمی به یک و یا چند رنگ یاد شده در محیط تغییر می کند. این رنگ ها از کیفیت سفید نمی کاهند بلکه آن را گرم تر می کنند. رنگ سفید برای فضاهائی با عناصر معماری قدیمی و یا جهت ایجاد هماهنگی بین سبک های کاملاً مجزای معماری بسیار ایده آل است. برای حفظ آرامش فضایی با سطوح سفید می توان از لوازمی با رنگ های خنثی و بافت های طبیعی مانند چوب استفاده نمود و برای ایجاد تضادهای ظریف و زیبا، تعدادی رنگ های دراماتیک نیز به این ترکیب افزود.

رنگ های خنثی (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

رنگ های خنثی، رنگ هایی هستند که از میزان زیادی سفید برخوردار بوده ولی به هیچ یک از رنگ های اولیه و ثانویه متمایل نیستند. با این تعریف رنگ های کم مایه مانند صورتی کم رنگ یا آبی آسمانی جز رنگ های خنثی محسوب نمی شوند ولی رنگ کرم یکی از رنگ های خنثی به حساب می آید. همین مسئله در مورد خاکستری روشن که از مشکی نشأت گرفته است نیز صدق می کند. رنگ های خنثی در بسیاری از مواد طبیعی مانند سنگ ها، خاک، زمین، چوب ، حصیر، شن و امثال اینها و یا در برخی از موارد مصنوعی مانند فلز، شیشه، سیمان و غیره دیده می شوند. رنگ های خنثی در دنیای دکوراسیون از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و کاربردی هستند. خنثی بودن آنها به این معناست که می توانید به راحتی در کنار هر رنگ دیگری بدون احتمال وجود از دست رفتن زیبایی های هر یک به خصوص رنگ ها، ترکیبی مناسب در فضا ایجاد کرد. با توجه به آنکه این رنگ ها نیز آرام بخش و ملایم هستند. با پوشش دیوار به یکی از آنها می توان پس زمینه خوبی برای نصب تابلو ، نوارهای چاپی و کاغذی ، پرده ها به طور کلی دیوارکوب ها فراهم آورد. اگر فضا به قدری از لوازم دکوراسیونی پر شده باشد که احساس آرامش را بر هم ریزند، یکی از راههای ایجاد تعادل در محیط با حفظ همان وسائل، رنگ آمیزی سطوح اصلی یا تعویض پوشش های ثانویه مانند رومبلی، پرده و غیره به یکی از رنگ های خنثی است. هنگامی که قصد دارید قسمتی از فضا مانند یک دیوار، در، پنجره و یا حتی خرده ریزهایی مانند دستگیره، چوب پرده و به طور کلی هر وسیله ای که در محیط وجود دارد به محض ورود بیننده به داخل، نظر او را جلب نکند. آنها را به یکی از رنگ های خنثی رنگ آمیزی کرده و یا رنگ خنثی را در انتخاب آنها در نظر بگیرید.

از این خاصیت رنگ های خنثی برای رفع عیوب معماری و شکستگی ها و فرورفتگی ها می توان بهره زیادی کسب کرد. به عنوان مثال با رنگ آمیزی بخشی از فضا که دارای مشکل ساختاری است و شما نمی خواهید فوری مورد توجه بیننده قرار بگیرید، توسط یکی از رنگ های خنثی به راحتی می توانید آن را در نظر اول بپوشانید. به کارگیری رنگ های خنثی در محیط نیز با اهداف گوناگون دکوراسیونی صورت می گیرد.

(طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

نصب تابلوئی به رنگ زرد، با خاصیت گرم در فضایی که اغلب پوشش ها و لوازم دکوراسیونی آن از رنگ های خنثی انتخاب شده است، می تواند دارای دو هدف باشد:

۱٫ جلب نظر بیننده به طرف اثر هنری تابلو که در اینجا با نورپردازی این تأکید را بیشتر کرده است.

۲٫ تغییر فضای یکنواختی با عنصری با رنگ آمیزی گرمتر و انرژی دارتر. رنگ های خنثی در پرده های مختلف از روشن تا تیره وجود دارند و به لحاظ سبک جز ترکیبات رنگی مورد استفاده در سبک کلاسیک هستند. طراحی دکوراسیون و رنگ ها

به عنوان نمونه اگر طراح داخلی به لزوم جلوه دادن فرورفتگی در کنار پنجره و پله تأکید داشت به طور قطع یک و یا ترکیبی از چند رنگ گرم را در کنار رنگ های ملایم و خنثی به کار می برد تا به این ترتیب نظر هر بیننده در حال عبور از آن محیط را به خود جلب کند. ولی اکنون با انتخاب اغلب پوشش های محیط به رنگ های خنثی مقصودی برعکس داشته و ممکن است هنگامی که فردی از پایین به بالا آمده و یا از پله ها به طبقه پایین می رود حتی این فضا را نادیده بگذرد.

نکات کاربردی در طراحی کوراسیون داخلی خانه

 انتخاب رنگ دیوارها: (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

انتخاب رنگ مناسب برای فضای آپارتمانی به خصوص آپارتمان های با متراژ کم بسیار مهم است.

رنگها از نظر درخشندگی و شفافیت انواع مختلف دارند که بهترین انتخاب، انتخاب رنگ های روشن با درخشندگی و شفافیت زیاد است.

اصولا رنگ های روشن باعث می شوند که فضا بزرگ تر به نظر آید و هر چه شفافیت و درخشندگی آن بیشتر باشد به دلیل انعکاس نور فضا زنده تر به نظر می آید.

جهت ایجاد تنوع در رنگ می توانید در قسمت دیوار اپن آشپزخانه از مصالح سنگی با رنگ های متنوع استفاده نمایید.

ارزش رنگ : (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

دومين ويژگي مبحث رنگ ، ارزش رنگهاست كه به تيرگي و روشني آنها مربوط است . ارزش رنگهاي تيره نسبت به رنگهاي روشن بيشتر است .

اشباع و خلوص رنگ: (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

در صورت استفاده از رنگ بصورت طبيعي مسئله خلوص رنگ مطرح مي شود، زيرا باتركيب رنگ از درجه خلوص آن كاسته مي شود .هر رنگ به عنوان سنبل و نماد خاصي مورد استفاده قرار مي گيرد . مثلاً در مخازن شركت نفت از رنگ سفيد استفاده مي كنند . لذا در صورت تابش نور خورشيد به آن ، نور منعكس مي شود و از تبخير يك سوم بنزين جلوگيري مي شود .  گاهي رنگ بر وزن نيز تأثيرمي گذارد . رنگها در ايجاد آرامش و هيجان نيزمؤثرند. مانند رنگهاي  آبي و قرمز . رنگها در درمان بيماريهاي روحي و رواني نيز تأثيربه سزايي دارند .

رنگ‌های مناسب برای یك اتاق خواب (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

از آنجا كه اتاق خواب خصوصی ترین فضا در هر خانه است، در طراحی دكوراسیون و انتخاب رنگ آن باید پیش از هر چیز سلیقه و نیازهای شخصی صاحب آن را در نظر گرفت، با این وجود نباید از اصول طراحی رنگ در دكوراسیون و تاثیرات ناخودآگاهی كه هر یك از خانوادههای رنگی بر روی روح و روان ما به جا میگذارد، غافل شدضمن مدنظر داشتن سلیقهی صاحب اتاق خواب باید كاربرد یك اتاق خواب را نیز در نظر داشت. یك اتاق خواب باید همواره فضایی آرامش بخش و راحت باشد كه مكانی مناسب برای خواب و استراحت را فراهم آورد . هنگام طراحی رنگ یك اتاق خواب بهتر است از انتخاب رنگهای درخشان پرهیز كنیم. چرا كه ممكن است هنگام استراحت این رنگها آزاردهنده به نظر برسند؛ اما چنانچه رنگهای زنده را بیشتر می پسندید، سایه های مختلف رنگ آجری در كنار كرمهای  غنی و سیاه میتواند انتخابی مناسب باشد. اگر به دنبال اتاق خوابی با فضای گرم سنتی و اندكی تجملی هستید، استفاده از رنگهای به كار رفته در صنایع دستی شرقی راه حلی مناسب برای دستیابی به چنین فضایی است .رنگهای گرمی چون طلایی، نارنجی ها، قرمزهای پرمایه و آجری های به كار رفته در طرحهای سنتی شرقی عاملی مهم در ایجاد نمایی باشكوه و گرم در یك دكوراسیون هستند. علاوه بر به كارگیری این رنگها در فضای اتاق استفاده از پارچه های ابریشمی و كتان طرحدار، تابلوها و مجسمه های زینتی شرقی، پارچههای سوزندوزی و قلمكار غنا جذابیت این دكوراسیون را دوچندان می كند. برای نیل به موفقیت در تركیب سطوح طرحدار گوناگون در چنین دكوراسیونی لازم است سطوحی ساده و روشن به منظور استراحت چشم در فضای اتاق در نظر گرفته شوند كه رنگ ساده و روشن روی دیوارهای اتاق می تواند این نقش را به خوبی ایفا كند.

همچنین آویزهای پارچهای در قسمت بالا و پشت تخت فضایی رمانتیك و خاص به اتاق می بخشد و می تواند تختخواب را بیش از پیش به كانون توجه در اتاق تبدیل كند. در مقابل دكوراسیون های سنتی دكوراسیونهای تك رنگ قرار گرفته اند كه با به كارگیری تنالیته های مختلف یك رنگ فضایی آرام و یكنواخت را پدید می آورند. رنگهای روشن نمای آفتابی و پرنشاط و در همان حال ساده و آرامش بخش را در برابر دیدگان بیننده قرار می دهند. تركیب رنگهای زرد و سبز از آنجا كه سبز یكی از رنگهای مشتق شده از زرد است، در فضای اتاق خواب بسیار موفق و مناسب خواهد بود. اما باید به خاطر داشته باشیم كه غالب شدن رنگ سبز بر زرد در یك اتاق نشیمن بر جذابیت و زندگی در آن می افزاید، اما در یك اتاق خواب اختصاصی قسمت اعظم فضا به رنگ زرد سادگی و آرامشی كه لازمه یك اتاق خواب است به آن می بخشد؛ حال آن كه غالب شدن رنگ سبز در اتاق خواب بیش از میزان لازم به فضا شور و انرژی میبخشد. انتخاب رنگ در اتاق كودكان خود از قواعدی جداگانه برخوردار است. اتاق خواب نوزادان را بهتر است با رنگهای ملایم و پاستلی آرایش كنیم. اتاق خواب كودكان خردسال و نوجوانان را نیز میتوانیم با رنگهای شاد و پرانرژیتر زینت دهیم.

استفاده از تركیب رنگهای هارمونیك كه در چرخه رنگ در كنار یكدیگر قرار گرفته اند نیز در دكوراسیون یك اتاق خواب می تواند بسیار موفقیت آمیز باشد. به عنوان مثال استفاده از تنالیته های مختلف رنگ بنفش و سبز در كنار یك رنگ روشن متضاد مانند كرم فضایی زیبا می آفریند. آنچه باید در طراحی رنگی دكوراسیون یك اتاق خواب همواره در نظر داشته باشیم این است كه نه تنها انتخاب مجموعه های از رنگها بلكه میزان به كارگیری آنها و سطوحی كه اشغال می كنند در مقایسه با هم نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است. همچنین ایجاد رابطه میان سطوح رنگی گوناگون با استفاده از جزئیاتی چون یك قاب عكس، حاشیه های كاغذ دیواری نصب شده به دیوار، تكرار طرح خاصی بر روی ملحفه و روبالشی ها و یا حتی قرار دادن یك جفت آباژور یا گلدان بر روی پاتختی ها یا میز آرایش میتواند به دكوراسیون یك اتاق انسجام و هماهنگی بیشتری ببخشد.

برای زیباتر کردن دکوراسیون منزل از چه رنگهایی استفاده کنیم؟ (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

رنگ یکی از جالب ترین جنبه های دکوراسیون است. طراحان دکوراسیون امروزی تقریباً همه قوانین سابق در ارتباط با استفاده از رنگ های گوناگون و ترکیب آنها با یکدیگر را در هم شکسته اند و امروز هر رنگی را می توان در دکوراسیون منزل به کار برد. دیگر مرزها و محدویت های گذشته در کاربرد رنگ ها در دکوراسیون رعایت نمی شوند و شاید به همین دلیل انتخاب مجموعه رنگی دلخواه برای دکوراسیون یک خانه مشکل تر شده باشد. اما هنوز راه هایی برای تشخیص مجموعه رنگی مناسب برای هر خانواده وجود دارد. امروزه بیش از هر چیز به سلیقه و روحیات ساکنین خانه توجه می شود. هر یک از ما احتمالاً ایده هایی درباره رنگ های مورد علاقه خود داریم و انتخاب و سلیقه ما اغلب بهترین راهنما برای انتخاب مجموعه رنگی مناسب برای محل زندگی و منزلمان است. اگر به یک پارچه کنفی رنگ پریده، یک رومیزی بنفش پررنگ و یا لباس هایی به رنگ های زنده و درخشان تمایل دارید اینها می توانند راهنمای شما در انتخاب مجموعه رنگی مناسب برای منزلتان باشند. در قدم اول کلیه لوازمی که در منزل دارید و آنها را به خاطر رنگشان دوست می دارید در یک جا جمع کنید. این وسایل ممکن است عبارت باشند از یک روسری، یک سرویس بشقاب، صابون یا کارت تبریک و یا هر آنچه به واسطه رنگش مورد پسند شما است. کتاب ها و مجله هایی که در رابطه با ترکیب رنگ هستند، تهیه کنید و با مطالعه آنها اطلاعات کافی در رابطه با ایجاد ارتباط میان رنگ های گوناگون کسب کنید. رنگ هایی که شما می پسندید، ترکیب آنها با یکدیگر در یک مجموعه واحد ، و تأثیر نور موجود در فضا بر آنها عواملی هستند که نتیجه کار را تحت تأثیر قرار می دهند.هنگامی که رنگ های مورد پسندتان را انتخاب کردید با استفاده از مداد رنگی، مداد شمعی، آبرنگ و یا هر وسیله رنگ آمیزی دیگری که در اختیار دارید آنها را در کنار هم بر روی یک قطعه کاغذ سفید آزمایش کنید. اندازه سطوح رنگی مختلف را تغییر دهید و به آنها کمی سفید برای روشن تر شدن اضافه کنید. به چرخه رنگ مراجعه کنید و با استفاده از آن رنگ مورد نظرتان را یافته در کنار آن امتحان کنید. به خاطر داشته باشید که رنگ های منتخب شما وقتی بر روی سطح دیوارهای اتاق اجرا شوند تاثیری بسیار قوی تر از نمای آنها بر روی یک قطعه کاغذ خواهند داشت. وقتی به یک ترکیب رنگی رضایت بخش رسیدید توجه داشته باشید که تأثیر نور موجود در محیط و شرایط منزل خود را نیز در نظر بگیرید . به عنوان مثال دیوارهای زرد درخشان برای یک خانه آفتاب گیر در منطقه ای با آب و هوای گرم و آفتابی ، بسیار زیبا به نظر می رسند؛ اما همین رنگ بر روی دیوارهای یک اتاق شمالی که از نور طبیعی کمی بهره مند است نازیبا و کسل کننده خواهد بود. در چنین اتاقی استفاده از رنگ زرد خردلی نتیجه ای بسیار مناسب تر خواهد داشت. نور چه از نوع طبیعی و چه مصنوعی باشد تأثیرات مختلفی بر رنگ خواهد داشت و آگاهی از این امر هنگام طراحی رنگ یک فضا ضروری است. دقت کنید که در چه زمانی از روز و به چه میزان نور طبیعی به هر یک از اتاق های شما می تابد و رنگ مورد نظرتان برای هر یک از اتاق ها را در نور همان اتاق بیازمایید. انتخاب رنگِ مناسب برای پوشش دیوارها اولین قدم در طراحی رنگی برای دکوراسیون هر اتاق است ؛ اما شاید یافتن رنگ های متناسب با آن برای دیگر اجزای دکوراسیون کمی مشکل تر به نظر برسد. استفاده از چرخه رنگ، روشی مطمئن برای یافتن رنگ های متناسب با رنگ مورد نظر ماست. چرخه رنگ متشکل از دوازده رنگ است که سه رنگ قرمز، زرد و آبی در آن رنگ های اولیه و رنگ های میان آنها به عنوان رنگ های ثانویه شناخته می شوند. هر رنگ در این چرخه می تواند با رنگ های کناری خود که رنگ های هم خانواده اش محسوب می شوند و همچنین رنگ مقابلش که رنگ مکمل آن است به خوبی ترکیب شده نتیجه ای زیبا و موزون بیافریند. استفاده از رنگ های هم خانواده که در چرخه رنگ در کنار هم قرار گرفته و به اصطلاح همسایه هستند ترکیبی ملایم و هماهنگ را ایجاد می کند که نگاه بیننده را به راحتی از یکی به دیگری رهنمون می شود. استفاده از یک رنگ با میزان کمی از رنگ مکمل آن چنانچه به درستی و در اندازه های صحیح صورت گرفته باشد نتیجه ای درخشان و چشمگیر می آفریند و بر جذابیت مجموعه رنگی حاضر می افزاید و مانع غالب شدن کامل یک رنگ بر فضای اتاق می شود. در این جا به برخی از اصطلاحات متداول طراحان دکوراسیون در ارتباط با رنگ اشاره می کنیم: رنگ های آکسان: رنگ های تند و درخشانی که برای زنده کردن و انرژی بخشیدن به یک مجموعه رنگی به آن اضافه می شوند، مانند رنگ صورتی تند چند کوسن و یک جفت شمع در یک اتاق نشیمن که با خانواده رنگ کرم رنگ آمیزی شده است.

رنگ زمینه: (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

رنگ زمینه رنگی است که در بزرگ ترین سطوح و به بیشترین میزان در یک فضا مورد استفاده قرار گرفته است مانند رنگ دیوارهای یک اتاق. رنگ زمینه ، اغلب به عنوان پس زمینه ای برای سایر رنگ های به کار رفته در اتاق مورد استفاده قرار می گیرد و سایر رنگ ها مانند رنگ های آکسان یا متضاد را در خود جای می دهد.

رنگ های متضاد: (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

این رنگ ها در کنار هم تاثیری چشمگیر بر بیننده باقی می گذارند چنان که حتی پس از بستن چشم ها این تاثیر تا مدت کوتاهی در ذهن بیننده باقی می ماند.

  رنگ های سرد: (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

این رنگ ها حاوی مقدار زیادی رنگ آبی هستند، به عنوان مثال خاکستری هایی که شامل مقداری رنگ آبی باشند احساس سردی و سرما را در شما ایجاد می کنند در حالی که خاکستری حاوی قرمز یا بنفش قرمز حس گرما را در بیننده القا می کنند و ویژگی دیگری خواهند داشت

رنگ های مکمل: (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

این رنگ ها که در چرخه رنگ در برابر یکدیگر قرار دارند در کنار هم نمایی چشمگیر و متعادل می آفرینند. این رنگ ها هرگز از یک خانواده نیستند و حداکثر تفاوت را با یکدیگر دارند. به عنوان مثال می توان چند کوسن نارنجی تند را در زمینه ای از رنگ آبی نمونه بارزی از این ترکیب در نظر گرفت

.رنگ های غالب: (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

رنگ غالب همیشه رنگی که در بزرگترین سطوح و به بیشترین میزان در مجموعه ای به کار رفته ، نیست بلکه رنگی است که بیش از بقیه رنگ ها نظر را به خود جلب می کند.یک خانواده رنگی: شامل مجموعه ای از رنگ ها می شود که به نوعی با یکدیگر مرتبط هستند برای مثال خانواده آبی شامل مجموعه ای از رنگ های آبی است که از یک سو با آبی سبزها شروع می شود و از سوی دیگر به رنگ های آبی بنفش ختم می شود. خانواده قهوه ای از رنگ قهوه ای و قهوه ای خاکستری تا پرده های نارنجی و قرمز را شامل می شود.رنگ های گرم: این رنگ ها محتوی مقدار قابل ملاحظه ای قرمز هستند. حتی برخی از آبی ها نیز ممکن است به واسطه وجود مقداری قرمز در آنها در این مجموعه جای بگیرند.

رنگ های هم پرده: (طراحی دکوراسیون و رنگ ها)

اینها رنگ هایی هستند مانند رنگ زرد پررنگ و آبی پررنگ ، این رنگ ها لزوماً از یک خانواده نیستند بلکه هر دو دارای میزان مساوی از رنگ قرمز یا آبی هستند و هیچ یک بر دیگری غلبه نمی یابند.

طراحی دکوراسیون و رنگ ها

 

طراحی دکوراسیون و رنگ ها

سرفصل های مطالب:

طراحی دکوراسیون و رنگ ها

رنگ و بافت

تمام تصاویر

رنگ و تناسب