02
مه

۱۰ روش ساده و اصولی دکوراسیون داخلی چیدمان مبل در منزل

اصولا قوانینی برای دکوراسیون داخلی چیدمان مبل در منازل وجود دارد؛ اما نباید نگران شد. در حقیقت تنها با رعایت برخی از نکات ساده، می توان به بهترین شکل ممکن مبلمان منزل را چید. در این مطلب قصد داریم تا شما را با برخی از این نکات کاربردی آشنا کنیم.

ایجاد فاصله میان مبل ها و دیوار

حتما باید در هنگام چیدمان مبلمان، فاصله ای میان دیوار و مبل ها در نظر بگیرید. ممکن است چنین تصور کنید که چسباندن مبل ها به دیوار می تواند باعث ایجاد فضای بیشتری شود؛ اما این تصور اشتباه است. در حقیقت حتی در صورت کوچک بودن فضای نشیمن، حتما باید بین دیوار و مبلمان فضایی به اندازه چند سانتی متر در نظر گرفته شود. در صورت بزرگ بودن فضای نشیمن نیز چیدمان مبلمان باید نزدیک به هم و در مرکز اتاق باشد.

ایجاد یک نقطه کانونی در منزل

اصولا در منازل نقطه ای کانونی وجود دارد اما شاید شما تصور کنید که در منزلتان نقطه ای کانونی به چشم نمی خورد. نگران نباشید؛ وقت آن رسیده که دست به کار شده و یک نقطه کانونی ایجاد کنید. نقطه کانونی می تواند یک طاقچه بالای شومینه و یا پنجره اتاق نشیمن باشد. شما می توانید مطابق با نظر و سلیقه شخصی خود، یک نقطه کانونی انتخاب کرده و مبلمان خود را در اطراف آن بچینید.

رعایت تعادل در چیدمان مبلمان منزل

اصولا در دکوراسیون منازل و یا محیط های دیگر همواره باید تعادل رعایت شود. به طور مثال چیدن تمامی مبلمان در یک بخش از خانه علاوه بر اینکه حس شلوغی و در هم ریختگی را القا می کند، کار درستی نیست. بگذارید این نکته را با بیان یک مثال بهتر توضیح دهیم. زمانی که در طرح مبلمان شما از خطوطی صاف استفاده شده شما می توانید برای ایجاد تعادل از یک میز گرد جلو مبلی استفاده کنید.

در نظر گرفتن رفت و آمد راحت در هنگام چیدن مبلمان

حتما باید در حین چیدن مبلمان منزل به قرار دادن فضایی کافی جهت رفت و آمد بین آنها توجه داشت. چیدمان باید به گونه ای انجام شود که افراد بدون برخورد با مبل ها به آسانی رفت و آمد کنند.

در نظر گرفتن میز جلو مبلی بزرگ

همواره باید در نظر داشت که استفاده از میز جلومبلی بزرگ می تواند مناسب باشد. چنین میزی علاوه بر اینکه می تواند کارایی مناسبی در مرکز اتاق داشته باشد، فضایی زیباتری نیز می تواند ایجاد کند. همچنین در صورت بزرگ بودن میز جلو مبلی می توان برخی از لوازم دکوری را بر روی آن قرار داد اما باید به این نکته نیز توجه داشت که بزرگ بودن بیش از حد میز جلو مبلی، باعث سخت شدن رفت و آمد نشود؛ به این منظور کافی است فضایی در حدود چهل و پنج سانتی متر بین مبل و میز وجود داشته باشد.

ایجاد فضایی برای گفتگو

چیدمان مناسب برای مبلمان به گونه ای است که فضایی مناسب برای گفتگو فراهم شود؛ بنابراین نحوه چینش مبلمان و صندلی ها باید به صورتی باشد که افراد به راحتی و بدون فشار به بدن خود و یا بلند کردن صدا، بتوانند با هم به گفتگو بپردازند. اگر فضای زیادی در نشیمن دارید می توانید چند فضای گفتگو با استفاده از همین نحوه چیدمان ایجاد کنید.

انتخاب فرش با اندازه مناسب

لازم نیست تمام کف اتاق با فرش پوشانده شود اما اندازه فرش باید به گونه ای باشد که مبل ها بر روی آن قرار بگیرند. در صورتی که امکان قرار دادن مبلمان بر روی فرش  به صورت کامل فراهم نیست باید پایه های جلویی را بر روی فرش قرار داد.

قرار دادن مناسب میز کنار مبل ها

افراد با قرار گرفتن روی مبلمان باید بتوانند به راحتی به میز جلو مبلی و یا میزهای اطراف مبلمان دسترسی داشته باشند. اگر افراد برای برداشتن یک وسیله از روی میز از جای خود بلند شوند، یعنی چیدمان مبل ها و میزهای اطراف به درستی انجام نشده است.

استفاده مناسب از منابع نوری

برای دکوراسیون منزل خود می توانید از ترکیب منابع نوری استفاده کنید. آباژورهای ایستاده در پشت مبلمان قابل استفاده هستند. همچنین می توان از آباژورهای رو میزی بر روی طاقچه و یا میزهای کناری مبلمان، استفاده کرد.