14
مارس

۸ نکته برای حضور در نمایشگاه های شغلی

نمایشگاه‌ های شغلی روشی خارق العاده برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاغلی است که به آنها علاقه مند هستید. این نمایشگاه ها، فرصتی عالی برای دیدار با کارفرمایان است که اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار می‌دهد. اگرچه که این نمایشگاه های کسب و کار می تواند یک تجربه دلهره آور باشد، اما فرصتی بسیار مناسب برای شبکه سازی، کسب اطلاعات بیشتر در مورد سازمان ها و مشاغل می باشد.

انتظاراتی که از نمایشگاه دارید

وقتی در نمایشگاه های شغلی، در حضور شرکت ها و برندهای بزرگ قرار می گیرید، باید بدانید که بسته به اندازه نمایشگاه، علاوه بر شما، صدها سازمان و شرکت نیز آنجا حضور دارند و غرفه ای نیز برای خودشان مشخص کرده اند. بهتر است در اولین مرحله از حضور در نمایشگاه، برای اینکه که کار فرمایان بتوانند با شما صحبت و گفتگو کنند، غرفه ای درخواست کنید.

نمایشگاه‌ های شغلیچرا باید در نمایشگاه ها حضور داشته باشید؟

یکی از مزایایی که در نمایشگاه های شغلی وجود دارد، این است که می توانید رو در رو با کارفرمایان و مصرف کنندگان ارتباط داشته باشید. بیشتر کارفرمایانی که در این نمایشگاه ها شرکت می‌کنند، با سازمان های تجاری آَشنایی دارند و می توانند شما را در جستجوی شغلی مناسب، راهنمایی کنند.

نمایشگاه های شغلی می توانند شلوغ باشند و از این جهت کسب تجربه هم ممکن است دشوار باشد. در ادامه لیستی از نکاتی تهیه کرده ایم که به شما کمک می کند راهنمایی های لازم را به دست بیاورید:

1- انجام تحقیقات: مواردی از جمله درخواست شغلی، آماده شدن برای مصاحبه یا برگزاری آزمون و… را باید تحقیق کنید و قبل از حضور در هر نمایشگاهی، نسبت به این موارد، به صورت حرفه ای آماده شوید. این مسئله به شما اجازه می دهد تا تصویری در مورد نوع مشاغل تبلیغاتی، نوع سازمان هایی که در آن شرکت می کنید و نوع فرصت هایی که ممکن است در آینده در دسترس باشد، داشته باشید.

2- حضور منظم و زودهنگام: به منظور آگاهی بیشتر و کسب اطلاعات لازم، سعی کنید زودتر از زمان مقرر در نمایشگاه حضور داشته باشید. این امر به شما فرصت می دهد تا با سازمان هایی که علاقه به همکاری با آنها دارید، صحبت کنید.

3- آَشنایی با برنامه نمایشگاه: داشتن طرح و برنامه حضور شرکت ها در نمایشگاه ها باعث می شود بدانید که کدام سازمان ها و شرکت ها را می توانید در نمایشگاه پیدا کنید.

4- سؤالات خود را آماده کنید: فراموش کردن سؤالاتی که قصد داشتید در نمایشگاه از کارفرمایان بپرسید،  ناراحت کننده به نظر می رسد. برای جلوگیری از این کار، سوالات خود را یادداشت و آنها را به همراه داشته باشید.

نمایشگاه‌ های شغلی5- اجازه دهید کارفرما مهارت های شما را بشناسد: نمایشگاه، اولین قدم برای دیدار با نمایندگان سازمان های مختلف است و به شما این امکان را می دهد تا دریابید که آیا نقشی در آن سازمان به شما و مجموعه مهارت های شما خواهد رسید یا خیر. علاوه بر این، نمایشگاه فرصتی فراهم می کند تا مهارت‌های لازم را به کارفرمایان نشان دهید.

6- با وب سایت سازمان ها آشنا شوید: قبل و بعد از حضور در نمایشگاه مشاغل، باید با وب سایت سازمان ها و شرکت ها آشنا شوید. این نکته، شما را با سازمان ها، اخلاق کاری آنها و… آَشنا می کند.

7- وقت خود را سازماندهی کنید: اگرچه ممکن است در محل نمایشگاه، وقت صحبت کردن با سازمان های مختلف، به ویژه سازمان های مردمی که افراد متقاضی کار زیادی با آنها صحبت می کنند، محدود باشد اما باز هم باید زمان بندی دقیق داشته باشید و زمانی را به ملاقات با این سازمان ها اختصاص دهید.

8- پیگیری: پیگیری نتیجه ملاقات با یک سازمان در نمایشگاه، بسیار مهم است و از این طریق است که می توانید به نتیجه حضورتان در نمایشگاه پی ببرید. با توجه به اهمیت روز افزون رسانه های اجتماعی، آگاهی از شرایط برپایی نمایشگاه ها و نیز استخدام سازمان ها را باید از طریق رسانه هایی از LinkedIn،  Facebook و Twitter دنبال کنید و در مورد جدیدترین اخبار و فرصت های شغلی که در دسترس قرار می گیرد، اطلاعات کسب کنید.